Najnovšie z témy: Životy žien
Veľmi často sa stretávame s fenoménom tzv. funkčných alkoholikov, hovorí psychológ Marián Huštaty. „Je to človek, ktorý pije, ale vie, že sa musí postarať o seba, deti a rodinu. Takto pije veľa žien: chodia do práce, prídu domov, postarajú sa o dieťa, všetko zvládajú, ale popíjajú pritom.“ To, že sa pijúci rodič dokáže dobre postarať o deti, je podľa neho ilúzia.
Prichádzajú k nám mamičky, ktoré majú problém s pitím a hanbia sa za to, hovorí odborník na liečbu závislostí Marián Huštaty. „Pred desiatkami rokov zvykli rodiny na Slovensku žiť pohromade a pomáhali si. Dnešný model fungovania je iný, zvlášť v hlavnom meste. Mnoho ľudí je tu osamotených, žijú bez podpory rodičov.“

Dodnes ma ľudia považujú za príliš funkčnú na to, akú mám diagnózu, hovorí Kristína Janačková, ktorej v 25 rokoch diagnostikovali schizofréniu. „Ľudia majú predstavu, že to je niečo divoké, nespútané, agresívne. No moja psychotická epizóda by sa dala charakterizovať aj ako pokojné obdobie. Stále som chodila do práce a školy,“ vraví v rozhovore.
Manželovi rodičia nám dávajú peniaze pri každej príležitosti, a to aj v prehnanej výške, dá sa s tým niečo urobiť? „Viem, že niektorí ľudia nevedia inak prejaviť náklonnosť a lásku ako len materiálne a cez peniaze. Mňa to ale v niektorých situáciách uráža,“ vysvetľuje pani Marianna. Podľa psychológa Martina Milera môže dar kedykoľvek odmietnuť, zložitejšie však bude to, čo nastane potom.
Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala spolu s desiatkami osobností verejného života na zastavenie násilia na ženách. Urobili tak pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa za odstránenie násilia na ženách.
Prezidentka diskutovala so študentmi obchodnej akadémie v Bratislave o problematike násilia na ženách a v partnerských vzťahoch. Diskusia sa uskutočnila pri príležitosti sobotného Medzinárodného dňa za odstránenie násilia na ženách.