Obvinený Miroslav Výboh neuspel so svojou sťažnosťou na Ústavnom súde. Ten koncom apríla opakovane potvrdil, že prokurátor môže podať obžalobu na obvineného skôr, ako generálna prokuratúra rozhodne o jeho návrhu na postup podľa paragrafu 363. Výboh je obvinený z prijímania úplatku 150-tisíc eur.
Výboha NAKA obvinila vlani začiatkom augusta v rámci akcie Mýtnik 3. Podozrivý je z toho, že prijal úplatok, ktorý si mal vypýtať od Františka Imreczeho a Michala Suchobu. Tí vypovedali, že peniaze boli pre bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Petra Pellegriniho (dnes Hlas).
Výboh sa na Ústavnom súde sťažoval na porušenie práv, ktorých sa mala dopustiť špeciálna aj generálna prokuratúra. Argumentoval, že prokurátor špeciálnej prokuratúry na neho podal obžalobu, hoci generálna prokuratúra ešte nerozhodla o jeho žiadosti o postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Takýmto spôsobom sa domáhal zrušenia svojho obvinenia.
Z generálnej prokuratúry mu ale odpísali, že po podaní obžaloby na súd jej kompetencia rozhodnúť podľa paragrafu 363 Trestného poriadku zanikla. Výboh sa preto snažil prostredníctvom obhajcov presvedčiť Ústavný súd, že v návrhu na postup podľa paragrafu 363 upozorňoval na viaceré zásadné pochybenia polície a prokuratúry.
Ústavný súd ale povedal, že v tomto štádiu konania musí Výbohovu sťažnosť odmietnuť z dôvodu neprípustnosti. Senát predsedníčky Jany Laššákovej a sudcov Petra Molnára a Ľuboša Szigetiho obvinenému odkázal, že na základe jeho argumentov môže súd rozhodnúť o odmietnutí obžaloby, prípadne sa svojich práv môže domáhať cez odvolanie, respektíve dovolanie.
„Za týchto okolností nie je daný dôvod, aby Ústavný súd vstupoval v danej fáze do prebiehajúceho trestného konania vo veci sťažovateľa a neprípustne si tak predčasne uzurpoval právomoc všeobecných súdov,“ skonštatoval senát.
V súvislosti so sťažnosťou, že nebolo rozhodnuté podľa paragrafu 363 Trestného poriadku, senát poukázal na závery Najvyššieho súdu z decembra minulého roka, ale aj na skoršie rozhodnutia ústavných sudcov, že postup, ktorý zvolila špeciálna prokuratúra, je ústavne konformný. Išlo o rozhodnutie k podaniu obžaloby na bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a Petra Košča.
O Výbohovej sťažnosti rozhodovala aj sudkyňa Laššáková, ktorá sama upozornila na svoju možnú zaujatosť. S obvineným podnikateľom sa totiž v minulosti ešte ako poslankyňa Smeru stretávala na spoločenských podujatiach. Osobne sa ale necítila zaujatá. Jej kolegovia ju preto z rozhodovania o Výbohovi nevylúčili.
O obžalobe na podnikateľa spájaného so Smerom by mal rozhodovať sudca Jozef Šutka. Pôvodne mal začať konať koncom mája, no už určené termíny zrušil. Súd to vysvetľoval záujmom obvineného prísť na súd vypovedať, no dnes má znefunkčnený pas. Výboh sa dlhodobo zdržiava v zahraničí a ani po obvinení neprišiel na Slovensko. Konanie voči nemu sa preto vedie ako proti ušlému, čo jeho obhajcovia tiež spochybňujú.