Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Odtrhnuté ceny potravín robia zle aj ekonomike, ale politici by ich mali nechať tak
- Domácnosti majú mať lacnú elektrinu do roku 2027, ceny však budú vyššie
- Nálada v slovenskej ekonomike sa zlepšila, zaostáva však za dlhodobým priemerom
- Americká ekonomika sa koncom vlaňajška spomalila výraznejšie, než sa predpokladalo. HDP stúpol o 2,6 percenta
- Daňový servis: Daňové priznanie živnostníka krok za krokom
Najnovšie z témy: Ceny energií, Klimatická kríza, Richard Sulík, Zelený newsfilter, Životné prostredie
Newsfilter: Ak ľuďom rozdáte miliardy v chaose, zapamätajú si len ten chaos. „Vďaka dohode vlády s elektrárňami je Slovensko štátom, kde domácnosti na svojom účte za elektrinu v podstate nepocítia, že je tu nejaká energetická kríza. Napriek tomu sme zároveň krajinou, kde vláde nadávajú za vysoké ceny energií, hoci ich umelo drží nízko. Občania si viac ako reálny stav, ktorým je zmrazenie cien energií a miliardová podpora firmám, zapamätali týždne, keď im vláda nebola schopná dať jasný odkaz, že sa nemajú obávať.“

Ceny energií na trhu dosahujú úrovne ako pred začiatkom energetickej krízy na jeseň 2021, ukazuje Graf dňa. Elektrina s dodávkou v budúcom mesiaci stojí okolo 100 eur za megawatthodinu, plyn sa predáva pod 40 eur. Môže za to najmä počasie, vďaka nemu by mali ceny klesať do leta.
Ministerstvám prekážajú v klimatickom zákone najmä pokuty za neplnenie cieľov. Štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča verí, že sankcie budú motivovať ministerstvá, aby strážili napĺňanie svojich klimatických cieľov. (euractiv)
Najväčší nezávislý obchodník s komoditami Vitol vlani prudko zvýšil čistý zisk na 15 miliárd dolárov. Podľa denníka Financial Times je to oveľa viac, než zarobila konkurencia. O Vitole píše ako o jednom z najväčších víťazov energetickej krízy.
Emmanuel Macron predstavil francúzsky národný plán hospodárenia s vodou. Urobil tak po tom, čo bola tohtoročná zima v krajine najsuchšia od roku 1959. Pred alarmujúcim stavom podzemných vôd varovala vláda už na začiatku marca.
Zlacnenú elektrinu budú môcť po novom získať aj podniky a verejná správa, dohodli sa na tom ministerstvo hospodárstva a Slovenské elektrárne. Jej cena bude približne dvojnásobná oproti tej, ktorú elektrárne dodávajú domácnostiam, ale každoročne sa bude prehodnocovať. Podmienkou jej získania bude uzatvorenie štvorročného kontraktu na obdobie rokov 2024 až 2027.