Najnovšie z témy: Týždeň v práve Rada Procházku, Ústavný súd
Prezidentka napadla paragraf 363 na Ústavnom súde; tvrdí, že neprimerane zasahuje do nezávislosti súdnej moci. Paragraf a jeho súčasti „umožňujú vznik takých procesných situácií, v ktorých je generálny prokurátor fakticky nadradený nad súdnu moc vrátane tých najvyšších súdnych autorít“, upozorňuje Zuzana Čaputová v podaní.
Radoslav Procházka pripomína, že pri septembrovom termíne predčasných volieb by vláda Eduarda Hegera zostala vládnuť až dovtedy, kým sa nepodarí vymenovať novú vládu. „Všetko jednoducho nasvedčuje tomu, že vláda odvolaná v decembri 2022 bude vládnuť minimálne do konca októbra 2023, pri istej konštelácii dokonca aj dlhšie,“ píše Procházka vo svojom newsfiltri o práve.
Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga víta rozhodnutie prezidentky Čaputovej podať na Ústavný súd návrh na preskúmanie paragrafu 363. Prezidentka by podľa neho mala tiež preskúmať všetky kroky generálneho prokurátora Maroša Žilinku a podať disciplinárny návrh na Najvyšší správny súd.
Robert Kaliňák neuspel so svojou sťažnosťou na Ústavnom súde. Kaliňák namietal porušenie základného práva na zákonného sudcu, a to v súvislosti s tým, že vlani v máji o jeho sťažnosti proti vzatiu do väzby rozhodoval na Najvyššom súde senát Juraja Klimenta. Ten ho z väzby prepustil.
Radoslav Procházka kritizuje časť „pražskej kaviarne“, ktorá vytiahla na Andreja Babiša národnostnú kartu. „Odhliadnuc od nízkej estetickej úrovne, pokrivkáva aj tá kognitívna: z Babiša si hviezdu spravili a ďalej robia iba Česi a jeho úspech v tamojšej politike vypovedá veľa o Česku a vôbec nič o Slovensku. My máme vlastných grázlov,“ píše.
Ústavný súd konštatoval porušenie práv bývalého spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka. Senát Ladislava Duditša, Libora Duľu a Miroslava Duriša vyhovel Haščákovej sťažnosti, ktorá sa týkala nedoručenia jeho listov rodine a blízkym v čase, keď bol v kolúznej väzbe.