Vojna Ruska na Ukrajine môže trvať roky, povedal šéf NATO Jens Stoltenberg. Západné krajiny by preto podľa neho nemali poľaviť v podpore Ukrajiny.
„Musíme sa pripraviť na skutočnosť, že to bude trvať roky. Nesmieme poľaviť v podpore Ukrajiny,“ povedal Stoltenberg v rozhovore pre Bild am Sonntag. „Aj keď náklady sú vysoké, nielen z dôvodu vojenskej podpory, ale aj pre rast cien energií a potravín.“
To sa však podľa neho nedá porovnávať s cenou, ktorú Ukrajina denne platí mnohými ľudskými životmi.
Stoltenberg tento týždeň uviedol, že na júnovom samite NATO v Madride by mal byť schválený balíček pomoci pre Ukrajinu, ktorý krajine pomôže s prechodom zo starej, sovietskej výzbroje k štandardnému vybaveniu NATO.
Šéf NATO očakáva, že Ukrajina bude schopná znovu vytlačiť ruské jednotky z Donbasu za pomoci ďalších dodávok zbraní zo Západu. Zopakoval však, že Aliancia nebude zasahovať do samotných bojov a na Ukrajinu vojakov NATO nepošle. (reuters, čtk)