Na holandskom vojenskom cintoríne v Bergen-op-Zoome pochovali piatich československých vojnových letcov, ktorí boli v službách Britského kráľovského letectva (RAF). Stalo sa tak 81 rokov po tom, čo sa ich bombardér zrútil nad Holandskom po zásahu nemeckou stíhačkou.
Foto – ministerstvo obrany
Posádku lietadla Vickers Wellington T2990 pochovali na vojenskom cintoríne v Bergen-op-Zoome, kde sú už uložené pozostatky štyroch desiatok československých vojakov.
Pri ceremoniáli zneli od príbuzných i vládnych politikov slová o hrdinskom odkaze, ktorý je veľmi aktuálny v čase ruskej agresie proti Ukrajine.
Zúčastnil sa ho aj minister obrany Jaroslav Naď: „Verím, že príbeh tejto posádky bude natrvalo žiť v našej historickej pamäti a pre pokračovateľov ich odkazu slúžiacich v radoch českých a slovenských ozbrojených síl bude naďalej žiarivým príkladom patriotizmu, heroizmu a vojenských cností,“ povedal.
Pri tejto príležitosti zároveň poďakoval holandským občanom a predstaviteľom štátnej správy a miestnej samosprávy, bez ktorých záujmu a úsilia by sa tento životný príbeh pätice československých letcov nemohol definitívne uzavrieť.
„Aj táto neľahká doba si vyžaduje, aby sme s našimi spojencami boli pripravení rozhodnými činmi reagovať na akékoľvek prejavy všetkých druhov totality a brániť sa pred každým nepriateľom,“ doplnil Naď.
Šesťčlenná československá posádka britského bombardéra podnikla v noci na 23. júna 1941 spolu so 70 ďalšími strojmi útok na Brémy.
Na spiatočnej ceste ich napadol nemecký stíhač a zostrelil ich. Z horiaceho lietadla sa zachránil iba Viliam Bufka, ktorého potom zajali.
Pätica Jan Hejna, Viliam Konštatský, Alois Rozum, Leonard Smrček a Karel Valach v troskách zahynula.
„Dnešná generácia by si mala tento odkaz hrdinov pilotov RAF a leteckého personálu neustále pripomínať,“ vyhlásila česká ministerka obrany Jana Černochová. Zároveň sa poďakovala holandským úradom za rýchlu prácu pri objavení a analýze pozostatkov posádky lietadla.
Tie objavili v júni 2021 pri vyzdvihnutí trosiek lietadla z lúky pri holandskej obci Hollands Kroon.
Stroj patril k 311. československej peruti RAF. Na mieste boli nájdené úlomky kostí, kus topánky a letecké kombinézy. Analýza tento rok v januári potvrdila predpoklad, že patrili pätici československých letcov.
Ich pamiatku si uctili nielen ministri českej, slovenskej a holandskej vlády, ale aj niekoľko desiatok príbuzných a blízkych.
„Môj prastrýko a jeho spoločníci neodišli z domova, aby sa stali hrdinami. Ale sú nimi,“ povedal prasynovec Konštatského Radan Bukva.
Pripomenul, že komunistický režim po vojne československých letcov, ktorí bojovali proti nacistom v britských službách, prenasledoval a tých padlých sa snažil vymazať z pamäti národa. Uctiť si pamiatku mnohých z nich sa tak darí až teraz.
Holandská ministerka vnútra Hanke Bruins pri ceremoniáli pripomenula citát Václava Havla, podľa ktorého je povinnosťou každého bojovať za demokraciu. (čtk, n)