Úrad špeciálnej prokuratúry k prípadu Haščák: Po preštudovaní zverejneného rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci Haščák proti Slovensku je zrejmé, že ESĽP nijakým spôsobom nespochybnil použiteľnosť zvukových nahrávok, ktoré boli zaistené v trestnej veci obžalovaného M. K. a spol.
V odôvodnení svojho rozsudku len uviedol, že polemika medzi Generálnou prokuratúrou SR a Úradom špeciálnej prokuratúry odhaľuje „nejednoznačnosť praktického a procesného statusu zrejme uniknutého primárneho materiálu (zvukových nahrávok – pozn.)“ (§§ 60, 105 rozsudku).
ESĽP preto vyhlásil v časti týkajúcej sa článku 6 ods. 1 Dohovoru (právo na spravodlivé súdne konanie) sťažnosť Jaroslava Haščáka za neprípustnú ratione materiae.
Rovnako bola vyhlásená za neprijateľnú tá časť sťažnosti, ktorá namietala porušenie práva na prezumpciu neviny (článok 6 ods. 2 Dohovoru).
ESĽP v tejto súvislosti uviedol, že vyšetrovanie kauzy Gorila „vyvoláva závažné spoločenské témy a je len prirodzené, že je vecou verejného záujmu… neexistuje žiadna indikácia, že by akékoľvek verejné vyjadrenie namietané sťažovateľom prekročilo hranice legitímnej verejnej diskusie spôsobom, ktorý by išiel nad rámec limitov článku 6 ods. 2 Dohovoru“ (§ 103 rozsudku).
ESĽP preto konštatoval výlučne porušenie práva podľa článku 8 Dohovoru v zhode so svojím rozsudkom vo veci Varga proti Slovensku.
Porušenie sa týkalo výlučne procesných pochybení pri nasadení informačno-technických prostriedkov Slovenskou informačnou službou (§§ 90 – 95 rozsudku) a uschovania derivatívneho materiálu (analytických prepisov) Slovenskou informačnou službou bez jasného zákonného podkladu (§ 96 rozsudku). Úrad špeciálnej prokuratúry rešpektuje právo advokátov produkovať v záujme klientov akékoľvek argumenty – aj také, ktoré sú v evidentnom rozpore so skutkovým alebo právnym stavom.
Preto je dôležité, aby sa príslušné orgány, ale aj verejnosť, oboznámili s rozsudkom ESĽP, ktorý bol dnes zverejnený (v anglickom jazyku) na internetovej stránke tohto súdu.