Princ Charles v prejave na samite krajín Commonwealthu v Rwande vyjadril ľútosť nad otroctvom. Uznal, že korene tejto organizácie vychádzajú z veľmi bolestného obdobia v britskej histórii. Nepriamo tak poukázal na obchod s otrokmi a kolonializmus v čase Britskej ríše, ktorá bola najväčšou koloniálnou mocnosťou na svete.
Do Commonwealthu, ktorý je spoločenstvom 54 krajín, väčšinou bývalých britských kolónií, spadá približne tretina svetovej populácie. Spolok sa prezentuje ako sieť rovnocenných partnerov so spoločnými cieľmi.
„Kým sa spoločne usilujeme o mier, prosperitu a demokraciu, je nutné uznať, že korene nášho súčasného združenia siahajú hlboko do najbolestivejšieho obdobia našich dejín,“ povedal Charles vedúcim predstaviteľom spoločenstva v Kigali, hlavnom meste Rwandy. Táto stredoafrická krajina má teraz byť cieľom britských deportačných letov s utečencami, ktorí do Británie vstúpia nelegálne.
Británia a ďalšie európske národy zotročili v čase od 15. do 19. storočia viac ako desať miliónov Afričanov a previezli ich cez Atlantik na karibské a americké plantáže. Mnoho z nich cestou zomrelo. Členmi spoločenstva sú západoafrické krajiny, ako je Nigéria a Ghana, kde boli otroci často zajatí, aj 12 karibských krajín, kde následne strávili zvyšok života.
Spoločenstvo sa zatiaľ verejne nezaoberalo vplyvmi kolonializmu alebo otroctva. Stále častejšie na to vyzývajú najmä karibské členské štáty.
„Ak chceme vytvoriť spoločnú budúcnosť, ktorá bude prospešná pre všetkých našich občanov, musíme nájsť nové spôsoby, ako sa postaviť k našej minulosti. Jednoducho povedané, nadišiel čas, aby sme taký rozhovor viedli,“ povedal dnes Charles.
Na samite princ Charles zastupuje svoju matku, kráľovnú Alžbetu II., ktorá stojí na čele spoločenstva od začiatku svojej vlády v roku 1952. Charles by mal podľa rozhodnutia lídrov Commonwealthu z roku 2018 po kráľovnej vládu prevziať. Niektoré karibské krajiny však toto rozhodnutie teraz spochybňujú.
Charles vo svojom prejave priznal aj rastúce republikánske nálady v niektorých z 15 krajín spoločenstva, kde je kráľovná hlavou štátu. Patrí medzi ne Spojené kráľovstvo, Austrália, Nový Zéland, Kanada, Jamajka, Belize, Bahamy a Papua-Nová Guinea. (čtk)