Najvyšší súd Spojených štátov zrušil právo na potrat. Milióny žien v USA stratia možnosť ísť na potrat po tom, čo súd zrušil 50-ročný rozsudok v prípade Roe vs. Wade, ktorý ho celoštátne legalizoval. Očakáva sa, že polovica štátov zavedie nové obmedzenia alebo zákazy.
Súd zrušil prelomové rozhodnutie niekoľko týždňov po tom, čo uniknutý dokument naznačil, že jeho sudcovia sa prikláňajú k tejto možnosti.
Trinásť štátov už prijalo zákony, ktoré po rozhodnutí Najvyššieho súdu automaticky postavia interrupcie mimo zákona. Množstvo ďalších pravdepodobne príde s novými obmedzeniami.
Podľa výskumu organizácie Planned Parenthood – zdravotníckej organizácie, ktorá vykonáva umelé prerušenie tehotenstva – sa celkovo očakáva, že o prístup k potratom príde približne 36 miliónov žien v reprodukčnom veku. (bbc)