Najnovšie z témy: Milan Lasica, Ústav pamäti národa

Prinášame ukážky z komunistických novín, ktoré zo surového zásahu proti demonštrantom na Sviečkovej manifestácii nezverejnili jedinú fotografiu, radšej publikovali obrázok oberačky uhoriek. V sobotu uplynulo 35 rokov od kľúčového protestu, ktorý prispel k Nežnej revolúcii.
Komunisti boli zo Sviečkovej manifestácie v šoku, zhodujú sa účastník manifestácie Martin M. Šimečka a jej organizátor Franišek Mikloško. „Tu išiel Slovák Slovákovi po krku. Bolo to v rozpore s predstavami normalizačných politikov, ako vedú národ. Oni si dovtedy mysleli, že sú v súlade ak nie s verejnou mienkou, tak minimálne so slovenskou tradíciou mierneho nátlaku. Musel to byť šok,“ vraví Šimečka.

Vráťte sa o 35 rokov späť na Sviečkovú manifestáciu, ktorú vtedajšia moc brutálne potlačila. Spísali sme, ako sa protestovalo v neslobode. Manifestácia prebiehala na rovnakom mieste v Bratislave, kde nedávno zorganizovali tzv. pochod za mier, na ktorom ľudia oslavovali Rusko a Putina.
Maroš Žilinka zatiaľ nevie, či vyhovie žiadosti Ústavu pamäti národa o vyhotovenie kópie vyšetrovacieho spisu k zásahu proti účastníkom sviečkovej manifestácie, ktorá sa konala 25. marca 1988. Historici spis nemajú ani 35 rokov od brutálneho zásahu.
Ústav pamäti národa požiadal generálnu prokuratúru o vyhotovenie fotokópie vyšetrovacieho spisu k zásahu proti účastníkom Sviečkovej manifestácie, ktorá sa konala 25. marca 1988. Historici spis nemajú ani po 35 rokoch od brutálneho zásahu proti demonštrantom. ÚPN žiadal o kópiu spisu už pred piatimi rokmi, keď bol generálnym prokurátorom Jaromír Čižnár.
Ústav pamäti národa zverejnil 371 príslušníkov vojenskej kontrarozviedky na Slovensku, ktorí v jej službách boli v rokoch 1968 až 1989. Rekonštrukcia útvarov vojenskej kontrarozviedky dopĺňa doteraz zverejnené útvary ŠtB, ktoré ÚPN sprístupňuje od roku 2007.