Vírusy spôsobujúce žalúdočné problémy prežívajú v sladkej vode vďaka tomu, že sa prichytia na mikroplasty. Vyplýva to z novej štúdie vedcov zo škótskej univerzity v Stirlingu.
Prežijú minimálne tri dni
„Zistili sme, že vírusy sa môžu prichytiť na mikroplasty, čo im umožňuje prežiť vo vode tri dni, možno aj dlhšie,“ povedal vedúci výskumu Richard Quilliam.
Podľa vedcov zostávajú vírusy prilepené k mikroplastom infekčné, a tak predstavujú možné zdravotné riziko. Tri dni sú „dosť dlho na to, aby sa dostali z čistiarne odpadových vôd na verejnú pláž,“ povedal Quilliam. Tieto plastové častice sú také malé, že ich plavci môžu prehltnúť.
Čistiarne odpadových vôd neboli podľa vedcov schopné mikroplasty zachytiť. „Aj keď čistička robí všetko pre to, aby odpadové vody vyčistila, vypúšťaná voda stále obsahuje mikroplasty, ktoré sa potom dostávajú do rieky, do ústia a končia na plážach,“ uviedol Quilliam.
Významné zdravotné riziko?
Napriek tomu, že vplyv mikroplastov na ľudské zdravie zostáva neistý, „ak sú tieto kúsky mikroplastov kolonizované ľudskými patogénmi, potom by to mohlo predstavovať významné zdravotné riziko“, uviedol Quilliam.
Vedci tvrdia, že znečistenie mikroplastmi je v súčasnosti všadeprítomné, takže sa mu ľudia nemôžu vyhnúť.
Vzrastajú preto obavy o pôsobenie týchto drobných plastových častíc na zdravie. V laboratóriu sa potvrdilo, že môžu poškodzovať ľudské bunky.
Skúmali aj fekálne baktérie
Výskumníci testovali dva typy vírusov – vírusy s obalom, teda lipidovou membránou, ako je vírus chrípky, a vírusy bez obalu, teda enterické vírusy, ako sú rotavírusy a norovírusy. Zistili, že pri vírusoch s lipidovou membránou sa obal rýchlo rozpustil a vírus zahynul, zatiaľ čo vírusy bez obalu sa úspešne prichytili na mikroplasty a prežili.
Podľa Quilliama sa vírusy vedia prilepiť aj na prírodné povrchy, no plastové mikročastice vydržia oveľa dlhšie. Vedci testovali infekčnosť počas troch dní. Cieľom ich budúceho výskumu je však preskúmať, ako dlho môžu zostať infekčné.
Ďalšia štúdia Quilliamovho tímu z minulého mesiaca zistila, že množstvo fekálnych baktérií na vlhčených obrúskoch a vatových tyčinkách vyplavených na plážach predstavuje zdravotné riziko. Prvýkrát zistili, že baktérie z odpadových vôd zostávajú prichytené na plastových obrúskoch na škótskych plážach v roku 2019. (guardian, čtk)