Najnovšie z témy: Týždeň v zdraví
Melatonín sa môže podieľať na podpore tvorby dlhodobej pamäti na rozpoznávanie objektov, naznačuje tohtoročná japonská štúdia na laboratórnych myšiach. Už viac než 100 rokov sa predpokladá, že spánok zohráva úlohu pri uchovávaní pamäti.
Mnohí z ľudí, ktorí sa usilujú žiť zdravo, možno zostali po preventívke prekvapení, keď im cholesterol „vyskočil“ nad normálnu hladinu. Okrem takzvaných „zlých“ tukov však môžu podľa vedcov zvyšovať hladinu cholesterolu napríklad aj genetické faktory a niektoré ochorenia, nezvládanie nadmerného stresu, sedavý spôsob života či lieky.
Prečo mnohých zložil vírus covidu do postele, niektorí dokonca bojovali o život, ale iní mali takmer bezpríznakový priebeh? Podľa vedcov z Kalifornskej univerzity majú tí s úplne bezpríznakovým priebehom špeciálnu genetickú výbavu, ktorá im pomáha účinne vírus eliminovať. Ich telo tak považovalo covid za niektorý z bežných sezónnych vírusov.
Venovať čas sociálnym sieťam na úkor bežného fungovania v reálnom svete má preukázateľne negatívne vplyvy. Za ostatných 10 rokov pomerne rozsiahly vedecký výskum tiež potvrdzuje, že aktivita na sociálnych médiách je cestou k správaniu súvisiacemu s neverou.
Prinášame 17 nutričných tipov, ktoré pomáhajú dlhovekosti. Jedzte dúhu – rôznu farebnú, čerstvú zeleninu a ovocie, tiež celé zrná a orechy. Dbajte na to, aby bolo každé jedlo aj zdrojom bielkovín.
Príznakmi vyhorenia sú pretrvávajúce sťažnosti na zvýšenú únavu po duševnej námahe alebo po minimálnom úsilí. A aspoň štyri z týchto príznakov: nespavosť, kognitívne deficity, bolesť, búšenie srdca, gastroenterologické problémy, citlivosť na zvuk a svetlo. Týždeň v zdraví píše, aké príznaky sledovať a čo robiť, aby ste sa syndrómu vyhorenia vyhli.