Astronauti majú po návrate z vesmíru problém s obnovou kostnej hmoty, ukázala štúdia. Podľa autorov výskumu by rednutie kostí mohlo byť veľkým problémom pre budúce misie na Mars.
Kozmonauti strácajú jedno až dve percentá kostnej hmoty za každý mesiac, ktorý strávia vo vesmíre, ukázali predchádzajúce výskumy.
Pri lete, ktorý trvá šesť mesiacov, tak človek príde až o 12 percent kostnej, ale aj svalovej hmoty. Úbytok spôsobuje mikrogravitácia, pri ktorej na ľudské telo nepôsobí tiaž.
Čo zistili v novej štúdii
Aby vedci zistili, ako sa astronauti zotavujú po návrate na Zem, skenovali zápästia a členky 17 astronautov pred, počas a po pobyte na Medzinárodnej vesmírnej stanici.
Kostná hmota, ktorú kozmonauti vo vesmíre stratili, sa rovnala množstvu, o ktoré by na Zemi prišli až o niekoľko desaťročí.
Vedci zistili, že hustota píšťalových kostí deviatich astronautov sa po roku pobytu na Zemi ešte úplne neobnovila. Stále im chýbalo približne desať rokov kostnej hmoty. Najpomalšie sa zotavovali kozmonauti, ktorí absolvovali najdlhšie misie, ktoré sa na ISS pohybovali od štyroch do siedmich mesiacov.
Niekoľkoročné misie
Podľa spoluautora štúdie Stevena Boyda z kanadskej univerzity v Calgary to vyvoláva obavy, čo sa týka plánovaných misií na Mars, pri ktorých by astronauti mohli stráviť vo vesmíre niekoľko rokov.
Vedci však nevedia, či sa bude rednutie kostí pri takom dlhom pobyte vo vesmíre stále zhoršovať.
„Je možné, že sa po nejakom čase dostaneme do ustáleného stavu alebo že budeme naďalej strácať kostnú hmotu. Ale nedokážem si predstaviť, že by sme o ňu prichádzali tak dlho, kým by nám nezostalo nič,“ povedal Boyd. (guardian, čtk)