Čína zápasí s najhoršou vlnou horúčav za niekoľko desaťročí. Na severe krajiny očakávajú tento týždeň až o desať stupňov vyššie teploty oproti bežným teplotám v tomto období, môžu presiahnuť aj 40 stupňov Celzia.
Čínsky meteorologický úrad informoval, že Čína v júni zažila najvyššie priemerné teploty od roku 1961, a to 21,3 stupňa Celzia, čo bolo asi o stupeň viac ako v rovnakom období vlani. Napríklad v provincii Che-nan v meste Sü-čchang namerali minulý mesiac až 42 stupňov.
Rovnako záplavy v Číne boli minulý mesiac rekordné. V provinciách Šan-tung, Ťi-lin a Liao-ning na severovýchode krajiny spadlo v júni doteraz najviac zrážok v histórii meraní. Národný priemer bol v júni 112 milimetrov, čo je asi o deväť percent viac ako pred rokom.
Vinou záplav spôsobených silnými dažďami v júni na juhu Číny museli svoje domovy opustiť desaťtisíce ľudí. Rozvodnené rieky na juhu Číny devastovali úrodu, ničili domy a cesty a narúšali aj výroby v podnikoch.
Letné obdobie dažďov prináša Číne povodne každý rok, podľa ekológov sú ale silné lejaky a extrémy počasia spôsobené klimatickými zmenami stále častejšie a intenzívnejšie.
V Japonsku sa skončila tohtoročná letná sezóna dažďov najskôr od roku 1951, keď s týmito záznamami japonský meteorologický úrad začal. Obvykle tam sezóna dažďov trvá dlho do júla, tento rok už v druhej polovici júna Japonsko sužovala vlna horúčav. Minulý týždeň tam zaznamenali v niektorých mestách rekordné teploty, najvyššie pre toto obdobie a inde aj najvyššie v histórii meraní.
Horúčavy v posledných dňoch sužujú aj Aljašku a sever Kanady. Teploty tam sú v priemere o desať stupňov Celzia vyššie ako obvykle. Tento týždeň očakávajú meteorológovia na severe Kanady 30 až 33 stupňov, na Aljašku by mala vlna nízkeho tlaku z Tichomoria priniesť dážď a ochladenie. (čtk, guardian)