Vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba sa podarilo zachytiť s nezvyčajnou jasnosťou galaxiu, ktorá je známa ako Koleso voza. Od Zeme je vzdialená asi 500 miliónov svetelných rokov a leží v súhvezdí Sochár.
Foto – ap/tasr
Svoj nezvyčajný tvar získala po zrážke dvoch galaxií. V dôsledku nárazu vznikli dva prstence, ktoré obklopujú stred galaxie ako „vlnky v jazierku, keď do neho hodíte kameň“, uviedli NASA a ESA v spoločnom vyhlásení.
Menší biely prstenec sa drží blízko stredu galaxie, zatiaľ čo vonkajší prstenec sa so svojimi farebnými lúčmi už 440 miliónov rokov rozpína smerom do vesmíru, uvádza sa vo vyhlásení. Pri tom, ako sa vonkajší prstenec rozpína, naráža na plyn, v dôsledku čoho vznikajú nové hviezdy.
Fotografiu ojedinelej prstencovej galaxie, o ktorej sa predpokladá, že predtým, ako sa zrazila s druhou menšou galaxiou, bola špirálovou galaxiou ako Mliečna dráha, sa podarilo zachytiť aj Hubblovmu teleskopu.
No Webbov teleskop, ktorý bol do vesmíru vypustený vlani v decembri, má ďalekosiahlejší dosah. Dokáže vidieť aj cez „obrovské množstvo horúceho prachu“, ktorý zakrýva výhľad na Koleso voza, uvádzajú vesmírne agentúry.
Vďaka tomu sa podarilo odhaliť nové detaily o formácii hviezd v tejto galaxii, ako aj o správaní supermasívnej čiernej diery v jej jadre, uvádzajú agentúry vo vyhlásení. (tasr)