Cena elektriny pre Slovensko na pražskej burze tento týždeň prekročila 400 eur za megawatthodinu. V utorok dosiahla 416 eur. Ešte začiatkom mája bola na polovičnej úrovni.
Hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda vidí príčinu vysokých cien nielen vo vojnovom konflikte na Ukrajine, ale aj energetickej politike Nemecka či mimoriadne suchom a teplom počasí.
„Napríklad hladina rieky Rýn klesá v dôsledku sucha a nedostatku zrážok tak nízko, že tok je pred uzatvorením pre nákladnú prepravu,“ uviedol Kovanda. Po Rýne sa však plavia aj nákladné lode prepravujúce uhlie do nemeckých elektrární. Už v súčasnosti je z dôvodu nízkeho stavu hladiny toto zásobovanie obmedzené.
Francúzsko bude pravdepodobne musieť znížiť objem výroby elektriny v jadrových elektrárňach. Suché a teplé počasie zvyšuje teplotu riek Rhône alebo Garonne, čo obmedzuje možnosť chladenia reaktorov, ktoré sa pri týchto tokoch nachádzajú.
Za nedostatkom elektriny a jej vysokými cenami Kovanda vidí aj energetickú politiku Nemecka, ktoré postupne odstavovalo svoje jadrové elektrárne a spoločne s rozvojom obnoviteľných zdrojov postupne prehlbovalo závislosť od ruského zemného plynu.
Rekordné úrovne dosahuje cena aj v ďalších krajinách EÚ. Nad 400 eur za MWh sa cena elektriny prehupla aj v Česku, rekordné ceny zaznamenali i v Nemecku či vo Francúzsku. Energetický trh EÚ je pritom prepojený. (tasr, e)