Jadrová hrozba má len jedno riešenie: nemať žiadne jadrové zbrane, povedal generálny tajomník OSN António Guterres v Hirošime pri príležitosti 77. výročia zvrhnutia atómovej bomby na mesto. Preteky v zbrojení podľa neho naberajú na rýchlosti a je neprijateľné, aby krajiny s jadrovými zbraňami čo i len pripustili možnosť ich použitia.
Návštevníci si minútou ticha uctili obete útoku na Hirošimu. Foto – TASR/AP
Guterres je prvým úradujúcim šéfom OSN, ktorý Hirošimu navštívil od roku 2010. Na mieste hovoril s preživšími atómového výbuchu, stretol sa so starostom Kazumim Matsuiom a s japonským premiérom Fumiom Kišidom si prezrel Hirošimský pamätník mieru.
„Kríza s vážnym jadrovým podtextom sa rýchlo šíri – od Blízkeho východu cez Kórejský polostrov až po ruskú inváziu na Ukrajinu,“ upozornil v prejave Guterres.
Odkazoval pritom okrem iného na vývoj v Rusku, kde prezident Vladimir Putin krátko po začatí vojny proti Ukrajine na konci februára nariadil uviesť ruské jadrové sily do zvýšeného stupňa bojovej pohotovosti. Rusko má najväčší jadrový arzenál na svete s celkovo 5977 hlavicami, čo je približne o 550 hlavíc viac ako Spojené štáty. Obe krajiny vlastnia vyše 90 percent svetových hlavíc.
Severná Kórea teraz údajne pripravuje siedmy jadrový test a aj Irán podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu rýchlo postupuje vo svojich jadrových ambíciách, pripomenula agentúra Kjódó.
V súvislosti s nedávnym stretnutím zmluvných strán Zmluvy o nešírení jadrových zbraní Guterres uviedol, že účastníci sa zišli, aby „vypracovali plán cesty k svetu bez týchto zbraní súdneho dňa“. Zmluvné štáty vyzval, aby „urýchlene pracovali na odstránení zásob (jadrových zbraní), ktoré ohrozujú našu budúcnosť“.
„Hrôzy Hirošimy musíme mať stále na pamäti a uvedomiť si, že jadrová hrozba má len jedno riešenie: nemať žiadne jadrové zbrane,“ konštatoval Guterres s tým, že ľudstvo sa zahráva s nabitou zbraňou.
Premiér Kišida Guterresovi povedal, že Japonsko ako jediný štát, ktorý zažil jadrový útok, „musí viesť svet k tomu, aby sa zbavil jadrových zbraní“. „Z Hirošimy prosím svet, aby sa tragédia použitia jadrových zbraní neopakovala,“ vyzval medzinárodnú komunitu Kišida. Poukázal pritom na to, že tempo smerovania k svetu bez jadrových zbraní spomaľuje.
Štokholmský medzinárodný ústav pre výskum mieru vo svojej pravidelnej správe o počte jadrových zbraní vo svete v júni varoval, že svetový jadrový arzenál sa v nasledujúcich rokoch prvýkrát od studenej vojny zrejme zvýši. Riziko použitia týchto zbraní je podľa neho najväčšie za posledné desaťročie.
„Všetky jadrové štáty zvyšujú alebo modernizujú svoj arzenál a väčšina z nich umocňuje jadrovú rétoriku a úlohu, ktorú jadrové zbrane hrajú v ich vojenských stratégiách,“ uviedol v ročenke ústavu na tento rok Wilfred Wan. „To je veľmi znepokojujúci trend,“ dodal. (čtk)