Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Rusi nahradili európsky tovar čínskym, my ich plyn stále nakupujeme vo veľkom
- Ambulancie dostanú o pätinu viac peňazí, podľa premiéra Hegera nebudú zavádzať poplatky
- Ceny benzínu sa na Slovensku zvýšili, Natural 95 sa opäť predával nad 1,5 eura za liter
- Obce a mestá chcú vypnúť na polhodinu osvetlenie, protestujú proti cenám energií
- Výrobca hračiek Hasbro prepustí zhruba 15 percent zamestnancov, teda približne tisíc ľudí
Najnovšie z témy: Boris Kollár, Dôchodky a dôchodkový vek, Inflácia, Milan Krajniak
Napriek ľudovým predstavám, že ceny môžu stále iba rásť, ceny niekedy aj klesajú, upozorňuje ekonóm Vladimír Baláž. „Napríklad na Slovensku sme mali v rokoch 2015 a 2016 plytkú defláciu. A hoci sa nám deflácia raz určite vráti, tak skoro to nebude.“
Ak nikto z bývalej štvorkoalície do utorka nezmení názor, voľby budú 30. septembra, povedal Boris Kollár. Predseda parlamentu je presvedčený, že septembrový termín prejde určite, nie je však vylúčená zhoda ani na skoršom dátume.
Niektorým organizáciám Košického samosprávneho kraja sa ceny energií zvýšili aj štvornásobne. S energetickým manažmentom im má pomôcť nová krajská agentúra. Výsledkom majú byť aj spoločné nákupy energií.
V decembri 2022 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne vyššie o 35,3 percenta, informuje Štatistický úrad. Napríklad ceny obilnín vzrástli o 40,9 %, ceny slepačích vajec o 80,2 % a ceny surového kravského mlieka o 43 %. (tasr)
Ceny priemyselných výrobcov na Slovensku boli v decembri 2022 medziročne vyššie o 33,5 %, dôvodom bolo najmä zdraženie elektriny, plynu a pohonných hmôt, informuje Štatistický úrad. Medzimesačne ceny klesli o 2,5 %.
České ministerstvo financií zhoršilo výhľad vývoja domácej ekonomiky aj inflácie. Na tento rok predpovedá prepad HDP o 0,5 %, v novembri čakalo pokles o 0,2 %. Priemernú ročnú infláciu vidí na 10,4 %. (čtk)