Najnovšie z témy: Hoaxy a propaganda, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu
Súčasné obavy z účinkov umelej inteligencie na šírenie dezinformácií môžu byť prehnané. AI nezvýši dopyt ľudí po dezinformáciách, ich väčšie množstvo tak bude mať len obmedzený vplyv, píše MediaBrífing.
Hongkonské noviny South China Morning Post stiahli článok od údajného slovenského vedca Petra Sojku, ktorého identitu “nevedeli potvrdiť”. Umiestnenie článku s proruským obsahom od vymyslenej osoby podľa experta na Čínu Martina Šebeňu poukazuje na problémy fungovania novín na periférii komunistického režimu.
Globálne značky investujú miliardy do médií, ktoré šíria dezinformácie. Problémy s dezinformáciami majú najmä v Srbsku a Bulharsku. Portály uverejňovali prokremeľské dezinformácie vrátane tých, že ukrajinské ozbrojené sily úmyselne zabíjajú civilistov. (euractiv)
Bývalý britský premiér Boris Johnson vyhlásil, že je mu ľúto strát na životoch v súvislosti s covidom, keď svedčil pri vyšetrovaní vládnej reakcie na pandémiu. Johnson pripustil, že vláda „urobila niektoré veci zle“, ale snažila sa podľa neho urobiť maximum.
Spoločnosť Pfizer spolu s BioNTechom zažalovala Maďarsko, ktoré odmietlo zaplatiť za tri milióny dávok vakcíny proti covidu v hodnote okolo 60 miliónov eur. Budapešť v novembri 2022 Pfizeru oznámila, že nemá v úmysle zaplatiť, s odvolaním sa na konflikt na Ukrajine. (politico)
Dezinfoscéna aj slovenskí politici vidia v pripravovanej pandemickej zmluve WHO snahu o „globálnu nadvládu“. Premiér Robert Fico tvrdí, že ide o výmysel farmafiriem, podľa analytika Martina Smatanu ide o krok, ktorý má v budúcnosti pri prípadnej pandémii zlepšiť spoluprácu aj dostupnosť liekov.