Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Košické oceliarne môžu dostať 300 miliónov, na prestavbu pecí to ešte nestačí
- Slovenská ekonomika spomalila v prvom štvrťroku rast na jedno percento medziročne, rástla však rýchlejšie, než ukazoval prvý odhad
- Tržby v slovenskom maloobchode v apríli prehĺbili medziročný prepad na 10,1 percenta, klesli tretí mesiac za sebou
- Dokončenie obchvatu Tvrdošína sa odkladá zrejme na rok 2024, stúpne aj cena
- Investori za jediný deň vybrali z burzy Binance kryptomeny za 780 miliónov dolárov, stalo sa to po vznesení obvinení voči jej zakladateľovi
Najnovšie z témy: Nedostatok čipov, Nemecká ekonomika
Hrozba ďalšieho štrajku na nemeckých železniciach sa zatiaľ odkladá. Deutsche Bahn a odbory EVG sa dohodli na ďalšom kole rokovaní, ktoré sa začne v pondelok 12. júna. Rozhovorom hrozil krach, v máji už DB s odbormi diskutovať nechceli.
Japonsko plánuje do roku 2030 strojnásobiť tržby z predaja polovodičov na viac ako 100 miliárd eur. Tretia najväčšia ekonomika sveta stavia čipy do centra svojej hospodárskej politiky.
Objednávky v nemeckom priemysle sa v apríli nečakane znížili, medzimesačne o 0,4 %. Pokles objemu zákaziek zhoršuje vyhliadky najväčšej európskej ekonomiky, ktorá v zime zažila prvú recesiu od pandémie.
Francúzsko poskytne štátnu pomoc 2,9 miliardy eur na novú továreň na čipy, ktorú plánujú postaviť firmy STMicroelectronics a GlobalFoundries. Investícia v juhofrancúzskom Crolles má dosiahnuť 7,5 miliardy eur.
Vývoz z Nemecka v apríli nečakane stúpol, potiahol ho rast dodávok do Číny. Dopyt v Číne narástol po tom, ako sa ekonomika otvorila po rušení covidových opatrení. Medzimesačne bol celkový nemecký export vyšší o 1,2 %, čakal sa pokles.
Intel chce od nemeckej vlády vyššiu finančnú podporu pre továrne, ktoré plánuje postaviť v Magdeburgu. Americký výrobca čipov to zdôvodňuje tým, že od oznámenia investície prudko vzrástli stavebné náklady, ceny energií a ďalších položiek.