Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Bíreš politikom ukázal, ako sa majú riešiť konflikty
- Ceny benzínu začali opäť rásť, nafta sa dostala na 10-mesačné maximum a jej cena sa blíži benzínu
- Britský regulátor naznačil, že schváli upravený plán Microsoftu na prevzatie firmy Activision Blizzard, transakcia za 69 miliárd dolárov by bola najväčšou svojho druhu v odvetví
- Japonsko pokračuje v mimoriadne uvoľnenej menovej politike, centrálna banka ponechala krátkodobé úrokové sadzby na mínus 0,1 percenta
- Veľkoobchodná cena plynu pre Európu klesla po správe o konci štrajkov v austrálskych závodoch Chevronu na LNG
Najnovšie z témy: Ceny energií, Doprava, Klimatická kríza, Ochrana prírody, Príroda, Zelený newsfilter, Životné prostredie

Tunel Višňové a obchvat Ružomberka by mohli byť hotové približne naraz, a to koncom roka 2025, hovorí v rozhovore minister dopravy Pavol Lančarič. V tom istom roku sú naplánované súťaže o práce na kysuckej D3 a v roku 2026 aj na úseku D1 Turany – Hubová.
Dopyt po plyne v Európe sa počas nasledujúcich 20 rokov drasticky zníži, predpokladá štúdia Deloittu a nemeckého inštitútu Öko. Do roku 2040 by mohol oproti roku 2021 klesnúť o dve tretiny a do roku 2050 až o 95 %.

Nové spaľovne, ktoré plánujú stavať investori po Slovensku, sú zbytočne veľké a väčšinu nebudeme potrebovať, vyplýva z analýzy Inštitútu environmentálnej politiky. Ak by sa postavili, hrozí, že Slovensko sa stane závislé od produkcie a dovozu odpadu. Spaľovne produkujú aj nemalé skleníkové plyny.
Zvolenskí poslanci súhlasili s 10-percentným zvýšením nákladov pre SAD Zvolen za mestskú hromadnú dopravu. Mesto tvrdí, že je to výhodnejšie, než keby dopravca odstúpil a robili novú súťaž. Niektorým poslancom sa to nepozdávalo.
Veľkoobchodné ceny benzínu a nafty v Rusku po zavedení vývozného embarga klesli. Benzín na komoditnej burze v Petrohrade zlacnel o zhruba desať percent, nafta o 7,5 percenta. Embargo zaviedlo Rusko po tom, čo vo viacerých regiónoch chýbali na pumpách palivá a množili sa obavy o žatvu.
Brazílsky najvyšší súd priznal domorodým národom právo na historické územie, ktoré obývali pred rokom 1988, keď začala platiť súčasná ústava. Verdikt je dôležitý aj pre ochranu Amazónie, kde väčšina kmeňov žije, proti sú však poľnohospodári, ktorí musia územia opustiť.