Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Miliardová investícia Porsche posúva Slovensko viac do sveta elektromobility
- Igorovi Matovičovi neprešiel návrh na 500-eurovú odmenu za účasť vo voľbách, stihol však predložiť ďalší
- Národná banka mierne zhoršila výhľad na tento rok, upozornila aj na očakávané zhoršenie stavu verejných financií
- Daňový servis: Daňové priznanie živnostníka krok za krokom
Najnovšie z témy: Ceny energií, Týždeň v európskej ekonomike, Vojna na Ukrajine
V kauze údajného nelegálneho zásahu na cintoríne z prvej svetovej vojny v obci Ladomirová naďalej pokračuje vyšetrovanie. Doteraz nikoho neobvinili. Ruská ambasáda vlani tvrdila, že starosta dal cintorín zbúrať bagrom. Hroby však zostali na miestach a polícia to označila za hoax.
Vagnerova skupina utrpela v bitke o Bachmut veľké straty, priznal šéf ruskej skupiny Jevgenij Prigožin. Podľa neho bitka o toto mesto prakticky zničila aj ukrajinskú armádu. Vagnerovci stáli na čele ruskej ofenzívy blízko Bachmutu posledných niekoľko mesiacov.
Vývoj bojov (398. deň): Ruské letectvo ničí Avdijivku. Tvar bojiska prinútil Ukrajinu z miesta stiahnuť protilietadlové systémy, aby ich nemohlo ohrozovať ruské delostrelectvo. Ruské letectvo tam tak pomerne beztrestne ničí ukrajinské opevnenia. Ukrajinské letectvo nemá schopnosti, aby tomu zabránilo, pretože ruské stíhačky sú výrazne modernejšie a dokážu Ukrajincov zostreľovať z bezpečnej vzdialenosti.
Jadrové palivo do českej elektrárne Dukovany bude dodávať americký Westinghouse, nahradí tak ruský TVEL. ČEZ sa rozhodol dodávateľa vymeniť po ruskej agresii voči Ukrajine. Rusi posielali do Dukovian palivo takmer 40 rokov.
Ruská invázia na Ukrajinu môže pomôcť rozvoju Zemplína, v hre je diaľnica Bratislava – Užhorod aj nové hraničné priechody. „Vojna môže urýchliť mnohé projekty, ktoré na realizáciu čakajú aj 20 rokov, z ktorých môže profitovať obyvateľstvo východného Slovenska a ktoré môžu oživiť svetom zabudnutý Zemplín,“ píše Kuba Łoginow.
Najväčšia ruská ropná firma Rosnefť výrazne zvýši dodávky do Indie. Rusko sa pri vývoze surovín zameriava hlavne na Áziu, väčšina európskych krajín spoluprácu s ním odmieta pre vojnu na Ukrajine.