Najnovšie z témy: Úrad na ochranu whistleblowerov
Koalícia sa dohodla na zmene zákona o Úrade na ochranu oznamovateľov. Novela zákona pôjde na decembrovú schôdzu parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní. Povedal to minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS).
Riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko dostal status chráneného oznamovateľa. Potvrdil to po výpovedi na súde s Dušanom Kováčikom. Okrem neho ochranu získali vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu či šéf policajnej inšpekcie Peter Juhás. Vďaka zákonnej ochrane ich nemožno jednoducho prepustiť, musí to odsúhlasiť Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.
Policajta Jána Čurillu nebude možné prepustiť z práce bez súhlasu Úradu na ochranu oznamovateľov, vysvetľuje jeho predsedníčka Zuzana Dlugošová. Nemyslí si, že ľudia vo voľbách povedali, že o vyšetrovanie korupcie už nemajú záujem.
Úrad na ochranu whistleblowerov udelil prvú pokutu štátnej firme. Trest vo výške 3 500 eur dostal podnik ministerstva hospodárstva po tom, čo sa na úrad obrátil zamestnanec s tým, že jeho oznámenie, ktoré vo firme podal, nebolo preverené.
Vláda odobrila vyššie sankcie za porušenie zákona o ochrane whistleblowerov. Zamestnávateľovi by pri porušení niektorých z povinností vyplývajúcich zo zákona mohla byť uložená sankcia až do 100-tisíc eur.
Mária Koránová sa pred troma rokmi obrátila na políciu s trestným oznámením, aby upozornila na podozrenia, na ktoré prišla ako hlavná ekonómka Záchrannej služby v Košiciach. Zrazu jej zrušili pracovné miesto a ona získala status chráneného oznamovateľa. Vďaka úradu, ktorý whistleblowerov chráni, je v záchranke stále zamestnaná, ale hoci poberá plat, na pracovisko ísť nemôže. „Veľmi zle sa to počúva, je to absurdné, ale je to tak,“ vraví.