Najnovšie z témy: Dnes píše, Knihy
S meškaním štyroch desaťročí preniká sci-fi spisovateľ William Gibson na Slovensko. „Tvorca pojmu kyberpriestor a literárny vizionár digitálneho veku sa po viacerých knihách zo súčasnosti a zbierke esejí napokon vrátil ku koreňom, k fantastike. Svoj jedenásty román The Peripheral umiestnil aj do Londýna roku 2136. Teraz podľa knihy vznikol seriál na Amazon Prime s hviezdnym obsadením,“ píše Michal Hvorecký.
Zuzana Greksáková pracuje na preklade oceňovaného románu Pokrivený pluh od mladého afrobrazílskeho autora Itamara Vieiru Juniora. „Autor je povolaním geograf. Aj preto sú jeho opisy miestnej fauny a flóry priam dokonalé. Bohužiaľ, znamená to aj desiatky miestnych názvov rastlín, stromov, rýb a vtákov, pri ktorých som považovala za úspech, ak sa mi podarilo dohľadať latinský názov.“
Autor dezinfowebu Hlavné správy napísal knihu, v ktorej robí z Mariana Kočnera obetného baránka a píše napr. aj o tom, ako prenikol na „konšpiračnú poradu“ médií, čo bola v skutočnosti verejná diskusia vysielaná na Facebooku. Odhalenie, že spolupracovník Hlavných správ bol ruský špión, označujú v knihe za „veľkú galibu“.

V banskoštiavnickej Galérii Jozefa Kollára dnes o 17.00 uvedú knihu Kosmopol – Ako sa tvorí imaginárium, ktorá sumarizuje proces vzniku oceňovaného divadelného predstavenia Kosmopol.

Persepolis je osobný a politický komiks, ktorého výpoveď je v kontexte protestov v Iráne a vojny na Ukrajine veľmi aktuálna. Je to autobiografická kniha od Marjane Satrapi, ktorá dospievala počas revolúcie a ktorú rodičia radšej poslali do Európy. Satrapi v Iráne už 22 rokov nebola.

Šéfredaktorka denníka Sme Beata Balogová napísala knihu Kornélie, v ktorej spomína aj na svoje detstvo, píše o momentoch, keď sa dieťa stretáva so smrťou. Vysvetľuje, ako ju stará mama učila robiť z každodenných vecí magické. „Od detstva som pracovala na tom, aby som si všetko pamätala. Pomerne skoro som si začala písať aj denníky. Spolu so starou mamou sme si vybavovali spomienky na minulosť, hoci len úplne prosté.“