Najnovšie z témy: Architektúra a dizajn, Vizuálne umenie
Architekt Adam Gajdoš predstavuje tri príklady z blízkeho zahraničia, ktoré ukazujú, ako rekonštruovať modernistické budovy a posunúť ich do 21. storočia. Podľa neho si vo svete s energeticky neefektívnymi budovami zo 70. a 80. rokov dokázali poradiť.

Oleg Šuk bol známy zenový učiteľ, ktorý na Slovensku založil prvé zenové centrum. Málokto však vedel, že bol aj talentovaný maliar. Výstava v košickom múzeu ukazuje tridsať doteraz nikdy nevystavených abstraktných malieb.

Svet nekultúrneho búrania sa končí, a ak by sme zbúrali Najvyšší súd, bola by to hanba, píše architekt Adam Gajdoš. Reaguje na dohodu Najvyššieho súdu, ktorý začal spolupracovať s Metropolitným inštitútom na príprave rekonštrukcie, hoci zaznievajú aj hlasy za zbúranie budovy.

Česko sa v karlovarskom hoteli Thermal učí, ako vrátiť život odmietanému dizajnu zo 70. rokov, píše v blogu Radoslav Augustín. „Niežeby majiteľ (štát) vyslovene chcel, ale prevládajúci názor o architektúre a dizajne 70. rokov sa zmenil z nenávisti na uznanie a už sa vlastne ani nedá inak ako rekonštrukciu urobiť v duchu pôvodného štýlu.“
Chodíte na nákup autom alebo na bicykli? A nosíte si vlastnú tašku? pýtajú sa v košickej galérii na netradičnej výstave o klimatickej kríze. „Je v tom rozdiel, keď sa len pozeráte na obrazy alebo ich skúmate cez zážitok,“ vravia jej autorky.

V roku 1984 dostalo takmer 300 umelcov a umelkýň v Československu zvláštnu výzvu – dostali malú drevenú škatuľku s rozmermi 15 × 15 × 5 cm, do ktorej mali umelecky zasiahnuť. Vznikla z toho jedinečná kolekcia, ktorú sa podarilo uchrániť aj pred eštebákmi.