Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Zdravotnú poisťovňu v ére Smeru presťahovali za 600-tisícový úplatok, myslí si polícia
- Slovensko sa zlepšilo v hodnotení korupcie, nie však až tak, ako chcela vláda
- Medzinárodný menový fond zlepšil prognózu rastu svetovej ekonomiky, očakáva 2,9 percenta
- Ekonomika eurozóny v štvrtom kvartáli prekvapivo stúpla, Česko spadlo do recesie
Najnovšie z témy: Ceny energií, Veronika Remišová
Ceny plynu v Európe dnes prechodne vystúpili nad 60 eur za megawatthodinu. Meteorológovia očakávajú na budúci týždeň ochladenie, čo môže zvýšiť spotrebu plynu pri vykurovaní.
Ministerstvo investícií sa chystá vláde predložiť návrh na podporu kvantovej komunikačnej linky. Z plánu obnovy má ísť na projekt 8,2 milióna eur, ďalších päť miliónov zabezpečí grant Európskej komisie.
Gazprom v januári znížil tranzit plynu cez Ukrajinu na doterajšie minimum menej ako jedna miliarda kubických metrov. Prispel k tomu nižší dopyt po ruskom plyne v Európe v súvislosti s nezvyčajne teplou a veternou zimou.
Viaceré mestá a obce po celom Slovensku zhasli o 19.00 na polhodinu verejné osvetlenie. Ide o protest, ktorým chcú upozorniť, že situácia s neriešením cien energií pre samosprávy má mimoriadne vážne a negatívne dosahy na plnenie mnohých ich základných úloh. Do demonštrácie sa podľa Združenia miest a obcí Slovenska zapojilo minimálne 75 percent samospráv.
Nemecký priemysel tento rok zaplatí za energie o 40 % viac ako v roku 2021, teda v čase pred energetickou krízou čiastočne vyvolanou následkami vojny na Ukrajine. Vyplýva to zo štúdie úverovej poisťovne Allianz Trade. (reuters)
Turecko chce vo februári usporiadať energetický samit, na ktorom sa stretnú krajiny vyvážajúce plyn a európske odberateľské štáty. Samotné Turecko je závislé od dovozu plynu, napríklad aj z Ruska.