Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Vládny tím bije na poplach, že top projekty plánu obnovy meškajú
- Toyota zostáva najväčšou svetovou automobilkou, minulý rok predala 10,5 milióna vozidiel
- Eset vlani zvýšil tržby o 14 percent na takmer 640 miliónov eur a očakáva ďalší rast
- Predaj smartfónov v Číne bol vlani najnižší za 10 rokov, pretože spotrebitelia boli opatrnejší pri míňaní
Najnovšie z témy: Ceny energií, Európska únia, Klimatická zmena, Ochrana prírody, Zelený newsfilter, Životné prostredie
Nemecko poskytne Brazílii približne 200 miliónov eur na ochranu Amazonského pralesa. Cieľom je okrem ochrany klímy aj zlepšiť situáciu pôvodných obyvateľov v oblasti pralesa. (dpa, tasr)
Budaj predstavil klimatický zákon, ktorý nemá šancu prejsť, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Táto vláda nemá politickú silu ani odhodlanie na presadenie potenciálne výbušnej legislatívy, ktorá narazí na nejednu vplyvnú lobistickú skupinu.“
Manželku a dcéru bývalého talianskeho europoslanca Piera Antonia Panzeriho prepustili z domáceho väzenia. Došlo k tomu, keď belgická prokuratúra zrušila zatykače, ktoré na nich vydala. Obe ženy sú podozrivé, že rovnako ako Panzeri hrali úlohu v korupčnej kauze v Európskom parlamente spojenej s Katarom a Marokom.
Viaceré mestá a obce po celom Slovensku zhasli o 19.00 na polhodinu verejné osvetlenie. Ide o protest, ktorým chcú upozorniť, že situácia s neriešením cien energií pre samosprávy má mimoriadne vážne a negatívne dosahy na plnenie mnohých ich základných úloh. Do demonštrácie sa podľa Združenia miest a obcí Slovenska zapojilo minimálne 75 percent samospráv.
Možnosť žalovať štát za neplnenie klimatických cieľov v Holandsku zrýchlila prechod od fosílnych palív, môže sa tak stať aj na Slovensku, hovorí Juraj Melichár z organizácie Priatelia Zeme-CEPA. S možnosťou podávania klimatických žalôb na verejné inštitúcie počíta nový návrh zákona o klíme, ktorý dnes prezentovalo ministerstvo životného prostredia.
Ochranári návrhu klimatického zákona vyčítajú, že nebude kontrolovať emisie v energetike a ťažkom priemysle. Mimovládky takisto kritizujú nedostatočné ciele znižovania emisií. (euractiv)