Najnovšie z témy: Emmanuel Macron, Európska únia, Olaf Scholz
Týždeň v európskej ekonomike od autorov z portálu Euractiv.sk:
- Európska komisia predstavila plán subvencií, stojí najmä na uvoľnení pravidiel štátnej pomoci.
- Kreatívny sektor sa obáva vplyvu generatívnej umelej inteligencie.
- Členské štáty sa musia začať pripravovať na uplatňovanie veľkej digitálnej legislatívy.
Štáty EÚ musia do 1. októbra 2023 naplniť zásobníky plynu na 90 %, ak chcú nasledujúcu zimu zvládnuť bez výpadkov v dodávkach energií, vypočítala analytická skupina Bruegel. „Priemysel a domácnosti ukázali, že dokážu znížiť svoj dopyt po plyne. Zníženie dopytu by sa však malo v budúcnosti zakomponovať do politiky,“ komentuje Simone Tagliapietra z Bruegelu.
Rokovanie s Ruskom bude možné, až keď stiahne svoje jednotky z Ukrajiny, vraví nemecký kancelár Olaf Scholz. „V momente, keď dajú najavo, že cestou je stiahnutie jednotiek, v tom momente sa uvoľní aj cesta k rozhovorom s Ukrajinou – tým som si celkom istý,“ povedal na stretnutí s občanmi. (čtk)
Ukrajina podpísala s Európskou úniou dohodu o účasti v programe pre jednotný trh. Podľa Európskej komisie sa tým na Ukrajine zlepší podnikateľské prostredie a prispeje to k jej udržateľnému hospodárskemu rastu.
Parlament by mal na záver schôdze hlasovať o novele, vďaka ktorej by sa zvýšili kompenzácie pre energeticky náročný priemysel a vznikol by nový zdroj financovania národných parkov. Problém s tým má však ministerstvo financií, ktorému by ostalo menej peňazí na plátanie dier v rozpočte spôsobených populistickými projektmi a „atómovkami“.

Európska únia bude pokračovať vo zvyšovaní tlaku na Rusko, povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyen v prvý deň svojej návštevy Kyjiva. Na Ukrajinu pricestovala s veľkou delegáciou 15 eurokomisárov.