Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Ak chcete robiť pre štát a mať vysoký plat, dorovná vám ho oligarcha
- Rozpočtová rada očakáva vyšší schodok verejných financií, namiesto 5,6 percenta predpokladá 6 percent HDP
- Ceny benzínu na Slovensku stúpli o štyri percentá, sú najvyššie od novembra a blížia sa k cene nafty
- Košický U. S. Steel prehĺbil stratu, beží však na všetky tri pece
- Nezamestnanosť v USA prekvapivo klesla na 3,4 percenta, najnižšie za polstoročie
Najnovšie z témy: Budúcnosť automobilov, Klimatická zmena
V Arktíde raz vyrastú nové mestá, hovorí expertka na klimatickú migráciu Gaia Vinceová. „Myslím si, že na ‚novom severe‘ dôjde v najbližšom storočí k obrovskému rastu. Arktída sa stane omnoho rušnejším miestom, ekonomickou zónou,“ hovorí. Tiež vysvetľuje, čo majú spoločné roľníci z juhoamerických Ánd a alpskí lyžiarski inštruktori a v čom sa súčasná klimatická migrácia líši od predošlých.
Znížme rýchlostný limit na cestách a ľahko ušetríme emisie, znie z Rakúska a Nemecka. Rakúski vedci navrhujú maximálnu povolenú rýchlosť 100 kilometrov za hodinu na diaľniciach a 30 v mestách. Vlády sú skôr proti.
Tata Group zvažuje, že v Španielsku alebo v Británii postaví fabriku na batérie do elektromobilov. Podľa Reuters sa indická skupina snaží posilniť dodávateľské reťazce v Európe. Firma uviedla, že špekulácie nekomentuje.
Parlament by mal na záver schôdze hlasovať o novele, vďaka ktorej by sa zvýšili kompenzácie pre energeticky náročný priemysel a vznikol by nový zdroj financovania národných parkov. Problém s tým má však ministerstvo financií, ktorému by ostalo menej peňazí na plátanie dier v rozpočte spôsobených populistickými projektmi a „atómovkami“.
My riešime politiku, Európska komisia naše ekologické resty, píše europoslanec Martin Hojsík (PS). „Nestáva sa často, aby Európska komisia v jeden deň podala na jednu členskú krajinu hneď dve žaloby na súdny dvor. Bohužiaľ, Slovensku sa to minulý týždeň stalo.“
Agrorezort nesúhlasí so znižovaním emisií, ktoré od farmárov žiada Ján Budaj. Klimatický zákon pred poľnohospodárstvo kladie cieľ znížiť do roku 2030 emisie o 10 %. Agrorezort nevie, ako sa k tejto méte dospelo. (euractiv)