Najnovšie z témy: Duševné zdravie, Médiá, MediaBrífing
Iris Kopcsayová pracovala vo väčšine slovenských redakcií. Od roku 2019 vydáva literárny časopis Rozum, ktorému Fond na podporu umenia na tento rok výrazne okresal dotáciu. Časopis je tak v ohrození. „Nechcem ukazovať prstom na ostatných, že dostali viac a my menej, ale keď sa pozriem na čísla, vidím, že všetci dostali viac ako my. A majú nižšiu periodicitu a možno nižšie predaje.“
Antidepresíva môžu zvyšovať odolnosť baktérií na antibiotiká, ukázal výskum. Neznamená to však, že by ich ľudia mali prestať užívať. „Už po niekoľkých dňoch si baktérie vyvinuli rezistenciu, a to nielen voči jednému, ale viacerým antibiotikám,“ vraví hlavný autor štúdie Jianhua Guo. Označil to za zaujímavé aj desivé zároveň.
Youtuberi, ktorých cieľom je zisk, musia svoje kanály nahlásiť štátu. „Zákon mohol regulovať len významných tvorcov, napríklad tých, ktorí už majú určitý počet sledovateľov alebo dosiahnu nejaké ročné tržby. Namiesto toho však zavádza oznamovaciu povinnosť pre každého, kto by chcel zarábať,“ kritizuje nové povinnosti MediaBrífing.
Andrej Babiš zneužíva svoje časopisy na propagandu pred voľbami. Zoznamy „VIP osobností“, ktoré ho chcú voliť, zverejnili magazíny Rytmus života, Čas pro hvězdy či Pestrý svět, ktoré majú každý týždeň desaťtisíce čitateľov, všíma si MediaBrífing.
Vo Fínsku odsúdili dvoch novinárov v kauze vyzradenia tajných vojenských informácií. Hlavný autor článku v známom denníku Helsingin Sanomat z roku 2017 musí zaplatiť pokutu, spoluautorka obišla bez trestu. (reuters)
MediaBrífing vysvetľuje nové povinnosti pre tvorcov videí na YouTube. „Influenceri nemôžu na internete zarábať a zároveň sa tváriť, že sa ich povinnosti netýkajú. Pokiaľ je primárnym cieľom ich aktivít biznis, tak musia pochopiť, že sa na nich vzťahuje aj nejaká štátna regulácia, nielen pravidlá YouTubu či sociálnych sietí.“