Najnovšie z témy: Rodičovstvo
Odborníčky radia, ako pomôcť deťom k lepšej komunikácii a kedy počas vývoja zbystriť pozornosť. Na výslovnosti netreba bazírovať a mobil do rúk trojročného dieťaťa ešte nepatrí. Pomôcť môže napríklad spoločné skladanie stavebníc a puzzle či opisovanie bežných vecí, ktorým rodič nevenuje pozornosť.
Diagnóza neplodnosti môže človeka zasiahnuť na mnohých úrovniach, upozorňuje psychologička Lenka Pavuková Rušarová. Môže sa obviňovať, pochybovať o svojej hodnote, cítiť hnev a krivdu voči celému svetu. „Páry, ktoré si dokážu byť vzájomnou oporou a nechávajú si priestor na celú škálu pocitov, prežívajú menší stres a ich vzťah je neplodnosťou menej poznačený,“ hovorí.
Prácu s textom nahradili poznámky v bodoch a powerpointové prezentácie, z ktorých si žiaci robia poznámky a učia sa ich naspamäť. Aj to stojí za výsledkami PISA, podľa ktorých tretina študentov nevie čítať s porozumením, hovorí psychologička Madarasová Gecková.
Vyskočenú platničku majú už desaťročné deti, čoraz viac ich trápia zdravotné problémy typické pre dospelých. „Ošetrujeme napríklad osemročné dievča, ktoré má už šiesty výron členka. A nie preto, že by hrala nohejbal, ale preto, že išla po nerovnej lúke,“ hovorí fyzioterapeut Matěj Hodáč.
Na tlačovej v konferencii v Paríži Slovensko uvádzali ako príklad krajiny, ktorá zlyháva pri vzdelávaní detí zo sociálne slabších pomerov, hovorí Juraj Hipš o výsledkoch PISA. Slovensko je krajinou, kde sociálne zázemie najvýraznejšie ovplyvní výsledky študentov.
Odborníci hodnotia výsledky PISA: riešenia sú drahé a priority vlády sú inde. „V omnoho väčšej miere sú nasmerované na dôchodcov ako na učiteľov, žiakov a študentov. Teda na udržanie popularity a moci a nie na úspešnú budúcnosť a prosperitu krajiny,“ hovorí Ivan Mikloš.