Najnovšie z témy: 2. svetová vojna, História, Knihy
S meškaním štyroch desaťročí preniká sci-fi spisovateľ William Gibson na Slovensko. „Tvorca pojmu kyberpriestor a literárny vizionár digitálneho veku sa po viacerých knihách zo súčasnosti a zbierke esejí napokon vrátil ku koreňom, k fantastike. Svoj jedenásty román The Peripheral umiestnil aj do Londýna roku 2136. Teraz podľa knihy vznikol seriál na Amazon Prime s hviezdnym obsadením,“ píše Michal Hvorecký.
Zuzana Greksáková pracuje na preklade oceňovaného románu Pokrivený pluh od mladého afrobrazílskeho autora Itamara Vieiru Juniora. „Autor je povolaním geograf. Aj preto sú jeho opisy miestnej fauny a flóry priam dokonalé. Bohužiaľ, znamená to aj desiatky miestnych názvov rastlín, stromov, rýb a vtákov, pri ktorých som považovala za úspech, ak sa mi podarilo dohľadať latinský názov.“
Archeológovia našli na juhu Iraku takmer 5000 rokov starý sumerský hostinec. Objavili v ňom aj pozostatky zariadení, ktoré slúžili napr. ako chladnička, či keramické misky so zvyškami jedla. (cnn)
Hoci si banderovcov na východe Slovenska mnohí spájajú s rabovaním, oni tam po 2. svetovej vojne najmä varovali pred hrozbami komunizmu. Podľa historikov preukázateľne zabili troch Slovákov, no banderovcom sa dávajú za vinu mnohé udalosti, za ktoré nemohli.
Autor dezinfowebu Hlavné správy napísal knihu, v ktorej robí z Mariana Kočnera obetného baránka a píše napr. aj o tom, ako prenikol na „konšpiračnú poradu“ médií, čo bola v skutočnosti verejná diskusia vysielaná na Facebooku. Odhalenie, že spolupracovník Hlavných správ bol ruský špión, označujú v knihe za „veľkú galibu“.
Volgograd sa na deň opäť zmenil na Stalingrad a Putin v ňom obhajoval vojnu, ktorú vedie proti Ukrajine. Na oslavách legendárnej bitky z druhej svetovej vojny sa zúčastnilo aj viacero Slovákov zo skupiny Brat za brata.