Najnovšie z témy: História, Knihy
S meškaním štyroch desaťročí preniká sci-fi spisovateľ William Gibson na Slovensko. „Tvorca pojmu kyberpriestor a literárny vizionár digitálneho veku sa po viacerých knihách zo súčasnosti a zbierke esejí napokon vrátil ku koreňom, k fantastike. Svoj jedenásty román The Peripheral umiestnil aj do Londýna roku 2136. Teraz podľa knihy vznikol seriál na Amazon Prime s hviezdnym obsadením,“ píše Michal Hvorecký.
Zuzana Greksáková pracuje na preklade oceňovaného románu Pokrivený pluh od mladého afrobrazílskeho autora Itamara Vieiru Juniora. „Autor je povolaním geograf. Aj preto sú jeho opisy miestnej fauny a flóry priam dokonalé. Bohužiaľ, znamená to aj desiatky miestnych názvov rastlín, stromov, rýb a vtákov, pri ktorých som považovala za úspech, ak sa mi podarilo dohľadať latinský názov.“
Archeológovia našli na juhu Iraku takmer 5000 rokov starý sumerský hostinec. Objavili v ňom aj pozostatky zariadení, ktoré slúžili napr. ako chladnička, či keramické misky so zvyškami jedla. (cnn)
Autor dezinfowebu Hlavné správy napísal knihu, v ktorej robí z Mariana Kočnera obetného baránka a píše napr. aj o tom, ako prenikol na „konšpiračnú poradu“ médií, čo bola v skutočnosti verejná diskusia vysielaná na Facebooku. Odhalenie, že spolupracovník Hlavných správ bol ruský špión, označujú v knihe za „veľkú galibu“.
Je to aj môj príbeh, príbeh, ktorý ma zasiahol profesijne aj súkromne, príbeh, ktorý sa neskončil, píše Fedor Gál o Jánovi Budajovi. „Jasné, dvojaká morálka za ostnatými drôtmi je čosi iné ako podobná v demokratických pomeroch, kde človek zväčša riskuje iba prachy, moc a kariéru.“
Dvadsiate storočie prinieslo obrovské tragédie, genocídy, nenávistné kampane – a obete sa počítali v miliónoch, pripomína Róbert Ondrejcsák. „Najtragickejšou udalosťou je však bezpochyby holokaust: organizované a systematické vyvražďovanie Židov nacistickým Nemeckom a – nezabudnime na nich – ich lokálnymi kolaborantmi v podstate v každom okupovanom štáte.“