Najnovšie z témy: Klimatická zmena, Počasie

Najnižšiu teplotu tejto zimy namerali v Polomke, kde klesla až na mínus 22,9 stupňa. Na takmer mínus 23 stupňov klesla aj teplota v obciach Huty, Oravská Polhora (-22,7 stupňa) či Brezno (-22,5 stupňa).
Aj keby sa nepodarilo zaviesť takzvané klimatické žaloby, občania ich podľa Jána Budaja podajú na základe ústavného práva na priaznivé životné prostredie. Špeciálne klimatické žaloby sú súčasťou zákona na ochranu klímy, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Na cestách druhej a tretej triedy na Orave platí 1. kalamitný stupeň. Cestári upozorňujú aj na snehové jazyky a záveje, môžu sa tvoriť na cestách v okrese Námestovo a na horskom priechode Besník.
Intenzívne sneženie nepopiera globálne otepľovanie, práve naopak, varujú slovenskí klimatológovia. Čím sú oceány teplejšie, tým je v atmosfére viac pary, čo podporuje zrážky, vysvetľuje meteorológ a klimatológ Milan Lapin.
Vytrvalé dažde v Peru vyvolali zosuvy pôdy, ktoré usmrtili najmenej 36 ľudí. Zosuvy zasiahli okolo 630 domov, poškodené sú aj mosty, zavlažovacie kanály a cesty. Vytrvalé dažde sú v Peru vo februári bežné, často vyvolávajú smrtiace zosuvy. (le monde)
V noci na utorok môže byť miestami až -23 stupňov, pre viaceré lokality najmä stredného a severného Slovenska platí vyššia výstraha druhého stupňa. (shmú)