Najnovšie z témy: Hekeri a kyberbezpečnosť, Vladimir Putin, Vojna na Ukrajine
Rusko bezhlavými útokmi na civilistov a nevojenské ciele posunulo svoju vojnu na Ukrajine na „inú úroveň“, vyhlásil vysoký predstaviteľ EÚ Stefano Sannino. Obhajoval tiež nemecké a americké dodávky tankov pre Ukrajinu, ktoré sú práve reakciou na tento vývoj.
Svetový newsfilter: Tanky a korupcia otestovali odhodlanie spojencov aj Ukrajiny, no skúškou bude aj rokovanie s Tureckom, ktoré sa zahráva s rozširovaním NATO. Rozhodnutie poslať Ukrajine tanky nakoniec vyzerá veľmi dobre, ale celý proces ukazuje, aké dôležité pre bezpečnosť Európy sú Spojené štáty.
Maďarsko bude vetovať akékoľvek sankcie Európskej únie voči Rusku týkajúce sa jadrovej energetiky, povedal premiér Viktor Orbán pre štátny rozhlas. Ruský Rosatom sa má podieľať na dostavbe elektrárne v Paksi, Ukrajina chce, aby ho EÚ sankcionovala.
Britské ministerstvo obrany spochybňuje ruské tvrdenia o údajnom postupe v Zaporižskej a Doneckej oblasti. Podľa proruských blogerov armáda prelomila obranu pri Orikive a Vuhledare, Briti však píšu, že zrejme šíria dezinformácie, aby to vyzeralo, že si ruská ofenzíva zachováva dynamiku. (guardian)
Počet rakiet, ktoré Rusko vo štvrtok vystrelilo na Ukrajinu, bol napokon vyšší, ako pôvodne informoval generál Zalužnyj. Ten vravel o 55 riadených strelách, ukrajinský generálny štáb údaj spresnil na 70, pričom protivzdušná obrana zlikvidovala 47 z nich.
Korupcia na Ukrajine bola od 90. rokov veľkým systémovým problémom, hovorí český expert na Ukrajinu Michal Lebduška a dodáva, že za vlády prezidenta Janukovyča po roku 2010 nabrala „obludné rozmery“. V rozhovore ďalej vysvetľuje, prečo vojna boju s korupciou neprospieva či prečo si z odvolaného Arestovyča robili novinári žarty.