Najnovšie z témy: Boj o Náhorný Karabach, Emmanuel Macron
Azerbajdžan požiadal Medzinárodný súdny dvor, aby nariadil Arménsku súčinnosť pri odmínovaní oblastí v Náhornom Karabachu, ktoré malo predtým pod kontrolou. Baku sa tiež sťažuje, že Arméni kladú ďalšie míny, tí to odmietajú.
Francúzsko dnes zasiahol druhý celoštátny štrajk proti dôchodkovej reforme, ktorú vláda predstavila na začiatku januára. Štrajk ovplyvnil výrobu elektriny, zrušil výučbu na niektorých školách a zastavil verejnú dopravu.
Arménsko požiadalo Medzinárodný súdny dvor, aby nariadil Azerbajdžanu prerušiť blokádu Náhorného Karabachu, a túto aktivitu označilo za etnické čistky. Azerbajdžancov blokujúcich cesty oddeľujú od arménskeho kontingentu ruské mierové jednotky. (reuters)
Gratuláciu Petrovi Pavlovi zaslal aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. „Naše krajiny spájajú spoločné, hlboko európske hodnoty, ako aj podpora Ukrajiny,“ napísal Macron, ktorý sa krátko pred voľbami stretol s Andrejom Babišom. Pavlovi odkázal, že je v Paríži vítaný.
EÚ vyšle do Arménska k hraniciam s Azerbajdžanom civilnú misiu EUMA, ktorej cieľom bude prispieť k stabilite v oblasti a pomôcť k zlepšeniu vzťahov oboch krajín. Únia tak chce posilniť svoj vplyv v oblasti, ktorý tam po desaťročiach postupne stráca Rusko.
Vyše stotisíc Arménov ostáva už mesiac izolovaných v Náhornom Karabachu a hrozí im humanitárna kríza. Azerbajdžanskí provládni aktivisti totiž uzavreli Lačinský koridor, jedinú cestu, ktorá ich spája s Arménskom a zvyškom sveta. Tzv. ruskí mierotvorci sa len prizerajú.