Najnovšie z témy: Školstvo
Ľudia na materskej a rodičovskej dovolenke sú nadpriemerne vzdelaní, informuje Štatistický úrad na základe štúdie spoločnosti Trexima. Dosahujú 85 percent maximálnej možnej úrovne vzdelania, kým priemer za celú populáciu bol 70 percent.
Michal Šipoš (OĽaNO) si vie predstaviť, že zahlasuje za obedy zadarmo. Urobí to iba vtedy, keď sa mu bude zdať návrh dostatočne adresný a ak sa na to nájde dostatok financií v štátnom rozpočte, povedal na RTVS.
Mimovládky, samosprávy, školy alebo cirkvi sa môžu uchádzať o peniaze pre nadané deti, sadenie stromov či rekonštrukciu budov. Výzvu na malé projekty spustil úrad vlády, peniaze sú z rezervy premiéra. Žiadosti je možné podať do konca mesiaca.
Štvrtinu všetkých svetových výstupov slovenských vedcov a vedkýň vyprodukovala Univerzita Komenského. Nezávislé hodnotenie však potvrdilo aj nízku úroveň pedagogických vied. Jeho výsledky môžu mať dosah na financovanie škôl od roku 2024.
Porota vybrala 30 učiteliek a učiteľov zo všetkých regiónov Slovenska, ktorí sa budú uchádzať o ocenenie Učiteľ Slovenska. „Aj napriek neľahkej situácii v slovenskom školstve je tu stále dosť učiteľov, ktorí do svojej práce vkladajú nadšenie, inovácie a lásku k deťom a mladým ľuďom,“ hovorí jedna z organizátoriek ocenenia Zuzana Labašová.
Od roku 2024/25 budú mať všetky štvorročné deti nárok na škôlku, o rok neskôr to má platiť aj pre trojročné. Analytici Michal Rehúš a Alexandra Ostertágová upozorňujú, že štát na to nie je pripravený a že inde vo svete do systému zapojili aj neštátne materské školy, prípadne dajú peniaze rodičom, ktorých dieťa sa do škôlky nedostane.