Najnovšie z témy: Hegerova vláda, OĽaNO
Neobmedzené platby v hotovosti zjednodušujú fungovanie tieňovej ekonomiky, daňové úniky a korupčné správanie, píše Newsfilter. „Štruktúra obchodníkov, akou Sme rodina je, to veľmi dobre vie a len zneužíva nedostatočnú vedomosť ľudí, ktorí sa obávajú, že by nemohli platiť hotovosťou v obchode, hoci zákon sa bežných transakcií nijako nedotýka. A robí to tak preto, lebo ju už nemá kto zastaviť.“
Predseda parlamentu Boris Kollár zo Sme rodina chce dostať právo na zachovanie platieb v hotovosti do ústavy a pomáha si pri tom nepravdivým argumentom, keď tvrdí, že aj Rakúsko má poistku na hotovosť v ústave. Nič také tam nie je, u našich susedov sa len v apríli bude konať právne nezáväzné referendum, v ktorom žiadajú ústavnú garanciu hotovostných platieb. Iniciátorom je partnerská strana Sme rodina, krajne pravicová strana slobodných (FPÖ).
Branislav Gröhling povedal v RTVS Michalovi Šipošovi, že raz možno verejnosti prezradí, ako prebiehali koaličné rokovania. Hovoril najmä o rokovaniach ministerstva financií s ministerstvom školstva a o urážkach, ktoré prichádzali na osobu Gröhlinga ako vtedajšieho ministra školstva či pracovníkov samotného rezortu.
Samosprávy musia zavádzať vyššie poplatky, ale podľa Michala Šipoša (OĽaNO) to nie je v dôsledku rodinného balíčka. „Každý sa musí uskromniť – ľudia, podnikatelia, štátne inštitúcie. A samosprávy sa nemajú uskromniť? Pre ne to neplatí?“ pýta sa Šipoš v RTVS. Tvrdí, že samosprávy by mohli ušetriť reformou verejnej správy, a na to by mali ZMOS či únia miest tlačiť.
Michal Šipoš (OĽaNO) si vie predstaviť, že zahlasuje za obedy zadarmo. Urobí to iba vtedy, keď sa mu bude zdať návrh dostatočne adresný a ak sa na to nájde dostatok financií v štátnom rozpočte, povedal na RTVS.
Branislava Gröhlinga (SaS) prekvapil krok bývalého člena SaS Martina Klusa, ktorý sa stal kandidátom na člena Európskeho dvora audítorov po tom, čo zahlasoval za septembrový termín volieb. Michal Šipoš (OĽaNO) oponuje tým, že Klusov hlas nebol pri hlasovaniach rozhodujúci, a preto nejde o korupciu. Odmieta aj to, že poslanci Erik Ňarjaš a Mária Šofranko sú ďalšie príklady politickej korupcie, pretože vo funkciách nepoberajú žiadny plat.