Dnes nie je možné povedať, či má zdravotníctvo dosť peňazí a či sa využívajú efektívne, upozorňuje Najvyšší kontrolný úrad s tým, že sa prepadá vo všetkých oblastiach elektronizácie. NKÚ kritizuje ministerstvo zdravotníctva za chýbajúce strategické plánovanie a finančné riadenie na základe dát, chýba podľa neho aj koordinácia kľúčovej verejnej politiky.
„To všetko má za následok, že dnes nevieme povedať, či objem peňazí smerujúci do slovenského zdravotníctva je postačujúci, či sú peniaze využívané efektívne a hospodárne a či občan, ktorý má nárok na kvalitnú zdravotnú starostlivosť, ju aj v reálnom živote dostane,“ uviedol predseda úradu Ľubomír Andrassy.
Národní kontrolóri opakovane upozorňujú na skutočnosť, že nedochádza k výraznejšiemu pokroku v systémových opatreniach, akými sú zavedenie mechanizmu DRG, prevádzka systému eZdravie či funkčné registre Národného centra zdravotníckych informácií s aktuálnymi a spoľahlivými dátami.
Fungujú len elektronické recepty, nič viac
NKÚ poukazuje na to, že jedinou funkčnou a využívanou službou eZdravia sú eRecepty. „Všetko ostatné, čo malo zdravotníctvo pozdvihnúť z pohľadu digitalizácie na vyššiu úroveň, sa nám doposiaľ nepodarilo zrealizovať. Elektronickú zdravotnú knižku nevyužíva ani pol percenta pacientov,“ uviedol Andrassy.
Systém DRG je podľa úradu potrebné zaviesť povinne, problém vidí aj v slabej kontrole a nedostatočnom vymáhaní dodržiavania pravidiel zo strany rezortu zdravotníctva.
„Aj preto, že systém DRG nefunguje ako povinný, nemáme reálne dáta o tom, koľko finančných prostriedkov potrebujú nemocnice na základe svojich reálnych výkonov. Chýbajú peniaze na odmeňovanie lekárov i celého zdravotníckeho personálu. A aj keď sa platy doktorov zvýšia, nezostávajú nemocniciam peniaze na zákonné odvody,“ podotkol Andrassy.
NCZI nemá spoľahlivé dáta
NKÚ zároveň konštatuje nevyhnutnú potrebu aktuálnych, spoľahlivých a overených zdravotníckych dát zo strany NCZI, ktoré v súčasnosti chýbajú.
„V národnom onkologickom registri našli národní kontrolóri spracované údaje len do roku 2012. Neaktuálne dáta však majú negatívny vplyv aj na samotné hodnotenie vývoja onkologických chorôb, ich vplyv na zdravotný stav populácie aj na prijímanie preventívnych opatrení. Rovnaký problém vzniká aj pri zbere dát o počte novodiagnostikovaných pacientov,“ doplnil úrad.
Záchrankám hrozí kolaps
Do problémov s hospodárením sa dostávajú aj dve najväčšie záchranné služby v Bratislave a Košiciach, ozrejmil NKÚ. Bez adekvátneho zvýšenia platieb za poskytované neodkladné zásahy záchraniek to podľa úradu môže reálne viesť k ich platobnej neschopnosti.
„Stabilizáciu riadenia štátnych záchraniek však nemôžeme zabezpečiť bez jasnej celoštátnej koncepcie, stratégie záchraniek, ich smerovania a rozvoja,“ vysvetlil Andrassy. Na správne nastavenie finančného systému podľa NKÚ chýba aj metodika hodnotenia činnosti záchranných zdravotných služieb.
„Zistenia z kontroly odstupuje úrad orgánom činným v trestnom konaní, keďže existuje podozrenie na porušenie zákona pri obstarávaní sanitiek, a tiež inšpektorátu práce, pre detailné preverenie dodržiavania Zákonníka práce zo strany oboch zamestnávateľov,“ dodal úrad. (tasr)