Najnovšie z témy: Maroš Žilinka, Robert Fico
Prezidentka sa vo svojom podaní k paragrafu 363 čiastočne zhoduje s podaním vyše 40 poslancov na čele s Alojzom Baránikom z SaS, ktorí sa na Ústavný súd obrátili už pred rokom, keď bolo zrejmé, že koalícia nenájde zhodu na zmene tohto ustanovenia. Aj poslanci argumentovali tým, že generálny prokurátor môže svojím rozhodnutím zasiahnuť do rozhodovacej právomoci súdov.
Prezidentka napadla paragraf 363 na Ústavnom súde, tvrdí, že neprimerane zasahuje do nezávislosti súdnej moci. Paragraf a jeho súčasti „umožňujú vznik takých procesných situácií, v ktorých je generálny prokurátor fakticky nadradený nad súdnu moc vrátane tých najvyšších súdnych autorít,“ upozorňuje Zuzana Čaputová v podaní.
Generálna prokuratúra pre agentúru TASR vyhlásila, že nebude viesť cez médiá názorovú polemiku. Pripomenula rozhodnutie Najvyššieho správneho súdu v súvislosti s disciplinárnym potrestaním Daniela Lipšica.
Špeciálna prokuratúra upozorňuje, že kritika od Maroša Žilinku by bola legitímna, keby jej prípady neuspeli na súdoch. Úspešnosť je však 94 percent. Celkovo bolo za minulý rok odsúdených 231 osôb a oslobodených 14.
O tom, či Martin Borguľa spáchal trestný čin podplácania, mal podľa dozorujúceho prokurátora Matúša Harkabusa rozhodnúť súd, nie Maroš Žilinka. Harkabus na tlačovej besede povedal, že on by mu navrhoval aj vzhľadom na okolnosti, ktoré mohli súvisieť s vydieraním, peňažný trest.
Špeciálni prokurátori ukázali prípady, keď Maroš Žilinka a jeho podriadení hodnotili prípad inak než v kauzách vplyvných ľudí. „Aplikujú sa iné pravidlá, iné názory v kauzách osôb, ktoré majú vplyv, a iné v kauzách osôb, ktoré takýto vplyv nemajú,“ povedal Ladislav Masár, ktorému kedysi schválil prvý námestník Kandera postup, ktorý mu neskôr v kauze Pčolinský vytkol.