Najnovšie z témy: Roman Mikulec, Zdravotníctvo

Ak chceme postaviť Rázsochy za európske peniaze, zostávajú na záchranu projektu už len týždne, hovorí Lívia Vašáková, šéfka Národnej implementačnej a koordinačnej autority na úrade vlády. Rezort zdravotníctva musí najneskôr do začiatku marca vyriešiť obsadenie projektového tímu na túto nemocnicu. „Koniec februára až začiatok marca vnímame ako termín, dokedy by malo byť jasné, či sa podarilo stihnúť prípravné fázy, aby sme projekt mohli realizovať.“
Ambulancie združené vo Zväze ambulantných poskytovateľov podpíšu dodatky so zdravotnými poisťovňami. Vyhlásila to prezidentka zväzu Jaroslava Orosová po dnešnom stretnutí s rezortmi zdravotníctva a hospodárstva a zdravotnými poisťovňami.
V lekárňach stále chýbajú lieky, najmä detské formy. „Ak chceme byť solidárni, nechajme sirupy či liekové formy pre deti od troch mesiacov pre najmenšie deti. Viem, že sa to ľahko povie, rodičia majú svoje deti na niečo naučené,“ hovorí riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Peter Potúček.
Výpadky liekov už nebudú horšie ako teraz, hovorí riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Peter Potúček. „Sme v situácii, keď je za posledných 20 rokov najväčší rozdiel medzi tým, koľko vie výrobca dodať a koľko trh potrebuje,“ povedal v rozhovore.

Máme predstavu, že čím viac liekov užívame, tým budeme zdravší, hovorí riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Peter Potúček. „Napríklad idem na dovolenku, tak si predtým nejakým spôsobom zoženiem antibiotiká. Alebo dávam dieťa do školy na začiatku roka a nechcem, aby ochorelo, tak mu preventívne nasadím antibiotiká.“
Antibiotík užívame priveľa a môže sa nám to vypomstiť – baktérie získavajú odolnosť a môžeme mať problém liečiť ochorenia, ktoré teraz zvládame, varujú vedci. „Antibiotík užívame desivo veľa. Často úplne iracionálne, a teda zbytočne v humánnej i veterinárnej medicíne a živočíšnej výrobe,“ vraví farmaceut Dušan Jasovský, ktorý pracuje v Ženeve pre Lekárov bez hraníc.