Najnovšie z témy: Hegerova vláda, Rozhovory, V redakcii
Neobmedzené platby v hotovosti zjednodušujú fungovanie tieňovej ekonomiky, daňové úniky a korupčné správanie, píše Newsfilter. „Štruktúra obchodníkov, akou Sme rodina je, to veľmi dobre vie a len zneužíva nedostatočnú vedomosť ľudí, ktorí sa obávajú, že by nemohli platiť hotovosťou v obchode, hoci zákon sa bežných transakcií nijako nedotýka. A robí to tak preto, lebo ju už nemá kto zastaviť.“
Predseda parlamentu Boris Kollár zo Sme rodina chce dostať právo na zachovanie platieb v hotovosti do ústavy a pomáha si pri tom nepravdivým argumentom, keď tvrdí, že aj Rakúsko má poistku na hotovosť v ústave. Nič také tam nie je – u našich susedov sa len v apríli bude konať právne nezáväzné referendum, v ktorom žiadajú ústavnú garanciu hotovostných platieb. Iniciátorom je partnerská strana Sme rodina, krajne pravicová strana slobodných (FPÖ).
Video: Sociológ Pavol Baboš v podcaste V redakcii vysvetľuje, prečo niektorí ľudia chcú, aby vyhral Putin. Baboš moderoval skupinové diskusie o vojne na Ukrajine. Objasňuje, ako bežní ľudia, ktorí preferujú výhru Ruska, reagujú na protiargumenty a či sú za ich postojom výlučne dezinformácie a ruská propaganda.

Naša najväčšia priorita nie je presvedčiť šoférov, ale chrániť chodcov a deti, hovorí architekt Simon Battisti, ktorý Bratislave pomáha navrhovať bezpečnejšie školské ulice. V rozhovore opisuje, čo ho najviac prekvapilo na Bratislave a či by tu svojim deťom dovolil ísť samým do školy.
Neviem si predstaviť, že by som sa mal usilovať o návštevu Číny, hovorí budúci český prezident Petr Pavel. „Prečo by sme mali predstierať, že Čína je priateľská veľmoc, s ktorou sa v zásadných otázkach zhodneme, keď vieme, že to tak v mnohých veciach nie je?“ pýta sa v rozhovore. Kritika zo strany Pekingu po zvolení ho neprekvapila.
Branislav Gröhling povedal v RTVS Michalovi Šipošovi, že raz možno verejnosti prezradí, ako prebiehali koaličné rokovania. Hovoril najmä o rokovaniach ministerstva financií s ministerstvom školstva a o urážkach, ktoré prichádzali na osobu Gröhlinga ako vtedajšieho ministra školstva či pracovníkov samotného rezortu.