Najnovšie z témy: tl;dr zo zahraničnej tlače
Pandémia zmenila povahy ľudí, stali sa náladovejšími, menej zodpovednými a menej dôverujú ostatným, zistili psychológovia. Zmeny sú výrazné najmä u mladých.
Po celom svete začínajú namiesto obľúbených odrôd kávy robusta a arabica pestovať odrodu liberica, ktorá oveľa lepšie znáša meniacu sa klímu. Má len jednu nevýhodu – nechutí veľmi dobre.
Školy rušia písomné skúšky a domáce úlohy, práca napísaná umelou inteligenciou sa už nedá rozoznať. Niektorí učitelia už musia z tohto dôvodu meniť systém skúšok a úlohy typu „napíšte päť strán na konkrétnu tému“ budú čoskoro minulosťou.
Zdravotníctvo túto zimu nekolabuje len na Slovensku, problémy má väčšina štátov na svete. Zdravotná starostlivosť je zrazu oveľa horšia, hoci nás stojí viac peňazí ako pred pandémiou. Podľa analýzy týždenníka The Economist je dokonca možné, že na úroveň kvality zdravotníctva pred pandémiou sa už niektoré štáty nikdy nevrátia.
Americké mestá očakávajú, že do hromadnej dopravy sa už niektorí ľudia po pandémii nikdy nevrátia. Metro v New York tak možno začne v pondelok a piatok premávať podľa víkendového grafikonu, v týchto dňoch totiž zostáva najviac zamestnancov pracovať doma.
Slovensko je príkladom, aké výhodné je mať euro a aké malé výhody už dnes prináša vlastná mena, píše denník The Financial Times. Hoci Slovensko trpí rovnakou infláciou ako susedia, požičiava si peniaze niekoľkokrát lacnejšie.