Najnovšie z témy: 2. svetová vojna
Hoci si banderovcov na východe Slovenska mnohí spájajú s rabovaním, oni tam po 2. svetovej vojne najmä varovali pred hrozbami komunizmu. Podľa historikov preukázateľne zabili troch Slovákov, no banderovcom sa dávajú za vinu mnohé udalosti, za ktoré nemohli.
Volgograd sa na deň opäť zmenil na Stalingrad a Putin v ňom obhajoval vojnu, ktorú vedie proti Ukrajine. Na oslavách legendárnej bitky z druhej svetovej vojny sa zúčastnilo aj viacero Slovákov zo skupiny Brat za brata.
V tento deň v roku 1943 padol v obkľúčenom Stalingrade do sovietskeho zajatia nemecký poľný maršal Friedrich Paulus. Zvyšky zničenej nemeckej 6. armády sa vzdali do dvoch dní, čím sa skončila jedna z najťažších a najkrvavejších bitiek 2. svetovej vojny.
Pred 90 rokmi, 30. januára 1933, vymenovali Adolfa Hitlera za nemeckého ríšskeho kancelára. Stratégovia sa vtedy domnievali, že majú údajne neskúseného politika pod kontrolou a že sa ho v prípade potreby ľahko zbavia. Hitler však pri moci zostal 12 rokov a na ich konci boli desiatky miliónov zmarených ľudských životov.
Dvadsiate storočie prinieslo obrovské tragédie, genocídy, nenávistné kampane – a obete sa počítali v miliónoch, pripomína Róbert Ondrejcsák. „Najtragickejšou udalosťou je však bezpochyby holokaust: organizované a systematické vyvražďovanie Židov nacistickým Nemeckom a – nezabudnime na nich – ich lokálnymi kolaborantmi v podstate v každom okupovanom štáte.“
Rakúšania neboli počas holokaustu len obete, ale aj páchatelia. Vyhlásil to minister vnútra Gerhard Karner pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu. Historická zodpovednosť podľa neho voči dejinám neznamená len spomínanie, ale aj „výzvu na konkrétne a rozhodné činy v boji proti antisemitizmu a extrémizmu“.