Dnes na dennike.sk
- Novinka: Zapnite si odber podcastu eNkonomika
- Ekonomický newsfilter: Zákaz nedeľného predaja je ukážkou populistického zákona, aké môžu zamoriť parlament v čase bezvládia
- Maloobchodné tržby sa v decembri vrátili k rastu, stúpli aj za celý rok
- Turecká líra sa dostala na nové minimum voči doláru, zasiahlo ju posilňovanie americkej meny aj zemetrasenie
Najnovšie z témy: Hegerova vláda, Rozhovory, Rozpočet a dlh
Video: Sociológ Pavol Baboš v podcaste V redakcii vysvetľuje, prečo niektorí ľudia chcú, aby vyhral Putin. Baboš moderoval skupinové diskusie o vojne na Ukrajine. Objasňuje, ako bežní ľudia, ktorí preferujú výhru Ruska, reagujú na protiargumenty a či sú za ich postojom výlučne dezinformácie a ruská propaganda.

Naša najväčšia priorita nie je presvedčiť šoférov, ale chrániť chodcov a deti, hovorí architekt Simon Battisti, ktorý Bratislave pomáha navrhovať bezpečnejšie školské ulice. V rozhovore opisuje, čo ho najviac prekvapilo na Bratislave a či by tu svojim deťom dovolil ísť samým do školy.
Neviem si predstaviť, že by som sa mal usilovať o návštevu Číny, hovorí budúci český prezident Petr Pavel. „Prečo by sme mali predstierať, že Čína je priateľská veľmoc, s ktorou sa v zásadných otázkach zhodneme, keď vieme, že to tak v mnohých veciach nie je?“ pýta sa v rozhovore. Kritika zo strany Pekingu po zvolení ho neprekvapila.
Branislav Gröhling povedal v RTVS Michalovi Šipošovi, že raz možno verejnosti prezradí, ako prebiehali koaličné rokovania. Hovoril najmä o rokovaniach ministerstva financií s ministerstvom školstva a o urážkach, ktoré prichádzali na osobu Gröhlinga ako vtedajšieho ministra školstva či pracovníkov samotného rezortu.

Čo som si odniesla zo Švédska? Že spomaliť v práci má obrovský zmysel, vraví vedkyňa Lucia Dobrucká. Odborníčka na priestorové plánovanie po ôsmich rokoch práce na Slovensku vyhorela, no vo švédskej Lulei našla prijateľnejšie pracovné tempo a iný prístup k spolupráci. „Nestalo sa mi, že by mi niekto odmietol pomôcť alebo poskytnúť informácie – u nás sa to stávalo,“ hovorí v rozhovore.

Ak nezvládneme klimatickú migráciu, čaká nás strašidelný svet, hovorí novinárka Gaia Vinceová. „O migrácii musíme začať hovoriť úplne iným spôsobom. Ak zvolíme správny naratív a budú ho presadzovať správni lídri, potom sa situácia môže zlepšiť celkom rýchlo,“ hovorí. Vysvetľuje, čo presne bude ľudí vyháňať z domovov a ako sa na to pripraviť.