Najnovšie z témy: Hegerova vláda, Ján Budaj
Nie je jedno, ako Ján Budaj vstúpi do histórie, píše Ivan Štulajter. „Na jeho život za komunizmu treba nazerať cez fakty v dobových reáliách. Nie cez to, s kým sa po novembri 1989 nezhodol, rozkmotril, kto sa cíti jeho politickými postojmi urazený, zradený či sklamaný.“
Branislav Gröhling povedal v RTVS Michalovi Šipošovi, že raz možno verejnosti prezradí, ako prebiehali koaličné rokovania. Hovoril najmä o rokovaniach ministerstva financií s ministerstvom školstva a o urážkach, ktoré prichádzali na osobu Gröhlinga ako vtedajšieho ministra školstva či pracovníkov samotného rezortu.
Nevieme, prečo nám Ján Budaj nehovorí všetko, do hlavy mu nikto nevidí, ale kto v slovenskej politike kedy priznal svoje chyby a ospravedlnil sa, pýta sa Tomáš Gális. „Možno je to tak, že v tom deväťdesiatom, keď sa ešte nevedelo o tých dvoch kamarátoch, to prosto nepovedal, lebo si myslel, že toto bude všetko a týmto sa to vybaví. Potom to 30 rokov spalo a zrazu sa to objavilo a už nemôže povedať, že v deväťdesiatom to mal povedať a nepovedal to.“
František Imrecze svojou výpoveďou ukazuje mafianizáciu politiky, ktorá tu bola za vlád Roberta Fica, hovoria šéfredaktor Matúš Kostolný a komentátor Tomáš Gális. „Nedovoľme, aby sa to zopakovalo… Je šialené, že to takto fungovalo, a je šialené to počúvať,“ hovoria v podcaste V redakcii.
Gábor Grendel pripúšťa, že jednou z možností, s kým pôjde Nova do volieb, je aj Igor Matovič. Nevylučuje ani Eduarda Hegera, KDH a Modrú koalíciu. „Automaticky spájanie nie je zárukou toho, že to prinesie želaný efekt. Bolo by však naozaj fajn, keby prepadlo čo najmenej hlasov,“ vraví v rozhovore.
V tomto volebnom období sa obe vlády zaviazali posilniť stabilitu a predvídateľnosť právneho poriadku. „To sa, možno s výnimkou dvoch-troch prípadov týždenne, aj darí, ak teda odhliadneme od toho, že sú to vlády s najväčším podielom zákonov prijatých v skrátenom legislatívnom konaní,“ píše Radoslav Procházka.