Výmena väznenej basketbalistky za obchodníka so zbraňami je „najmenej vyváženou výmenou v najmenej pravdepodobnej dobe“, píše v analýze komentátor CNN Nick Paton Walsh. Pripomína, že Brittney Grinerová a Viktor Bout boli obvinení z až smiešne odlišných zločinov.
Dôležitosť Grinerovej
Kým Grinerovú súd poslal do ruskej trestaneckej kolónie za držanie jediného gramu konopného oleja, Bout bol údajne najaktívnejším obchodníkom so zbraňami uplynulej dekády, ktorý živil konflikty v Afrike aj mimo nej. Okolnosti a politický tlak na oboch stranách však faktor nevyváženosti prevážili, píše Paton Walsh.
Dôležitosť Grinerovej pre Američanov tkvie aj v jej zatknutí skoro v predvečer ruskej invázie na Ukrajinu. Administratíva prezidenta Bidena bola pod tlakom, aby s Kremľom začala čo najskôr rokovať v čase, keď sú rusko-americké vzťahy najhoršie najmenej od konca studenej vojny.
Chlap, ktorý všetko popiera
Väčším otáznikom je Boutova dôležitosť pre Rusko. „Ako môže byť jediný muž dôležitý pre Moskvu tak, že kvôli nemu sa roky usiluje o jeho prepustenie na všetkých možných úrovniach, obzvlášť ak je tým iba nešťastným pilotom a obchodníkom, ako o sebe tvrdí? Kto je tento chlap, ktorý všetko popiera?“ pýta sa komentátor CNN.
„S Boutom som hovoril v roku 2009 po mesiacoch rokovaní, keď bol vo väzení v Bangkoku. Je utáraným a očarujúcim polyglotom, ktorý dokáže hodiny básniť o dlhých zoznamoch svetových politikov, s ktorými má vzťahy. Videl som s ním videá z Konga aj iných častí Afriky, kde sa pohyboval blízko konfliktov. Niekoľko analytikov aj vyšetrovateľov OSN dospelo k záveru, že v deväťdesiatych a nultých rokoch dodával zbrane naprieč africkým kontinentom. Iní ho dokonca vinili aj z vyzbrojovania al-Káidy. Bout oboje poprel,“ vraví Paton Walsh.
Podľa neho bolo len málo vecí, z ktorých Bout obvinený nebol, a pár vecí, ktoré nepoprel; stal sa akýmsi povestným strašiakom a aj inšpiráciou pre film Obchodník so smrťou v hlavnej úlohe s Nicholasom Cageom.
Načasovanie je prekvapením
Spojené štáty jeho vydanie a štrnásťročné väzenie na svojej pôde dosiahli vďaka komplexnej policajnej operácii, pri ktorej Bout súhlasil s predajom zbraní americkým agentom, ktorí sa vydávali za kolumbijských teroristov. Je podivné, že po všetkých tých zločinoch, z ktorých bol Bout obvinený, ho nakoniec súd poslal do väzenia za sprisahanie, teda zosnovanie namiesto činu.
Dnešným veľkým prekvapením podľa Patona Walsha je, že k výmene väzňov došlo počas ruskej invázie a masakrovania Ukrajiny. Svedčí to vraj o dvoch veciach: „Moskva a Washington sú schopné konať, aj keď Rusko hádže bomby na nevinných civilistov a USA dodávajú zbrane druhej strane, ktorá zabíja ruských vojakov; jadrové veľmoci dokážu riešiť horúce témy, aj keď vzduchom lietajú guľky. To je dobrá správa pre celú planétu. Znamená to, že chladné hlavy a základné záujmy pretrvávajú.“
Víťazstvo za cenu odhalenia slabín
Paton Walsh to zároveň označuje za prejav istej slabosti na strane Putina. „V časoch, keď vo svojej rétorike voči Západu ako jastrab stavia na obdiv jadrový arzenál, uzatvára dôležitý diplomatický obchod, aby získal späť komplikovanú osobu mimoriadneho významu pre ruskú elitu. Ale nie je niekým, na koho by Moskva zabúdala. Toto sú tí ľudia, ktorým sa Putin teraz snaží zavďačiť.“
Komentátor CNN vraví, že síce ide o víťazstvo pre Putina, ale „za cenu odhalenia jeho slabiny, ktorá tkvie v potrebe uspokojovať svoju vojenskú elitu, na ktorú sa spolieha“. (čtk, cnn)