Najnovšie z témy: Hegerova vláda, Jaroslav Naď
Neobmedzené platby v hotovosti zjednodušujú fungovanie tieňovej ekonomiky, daňové úniky a korupčné správanie, píše Newsfilter. „Štruktúra obchodníkov, akou Sme rodina je, to veľmi dobre vie a len zneužíva nedostatočnú vedomosť ľudí, ktorí sa obávajú, že by nemohli platiť hotovosťou v obchode, hoci zákon sa bežných transakcií nijako nedotýka. A robí to tak preto, lebo ju už nemá kto zastaviť.“
Predseda parlamentu Boris Kollár zo Sme rodina chce dostať právo na zachovanie platieb v hotovosti do ústavy a pomáha si pri tom nepravdivým argumentom, keď tvrdí, že aj Rakúsko má poistku na hotovosť v ústave. Nič také tam nie je, u našich susedov sa len v apríli bude konať právne nezáväzné referendum, v ktorom žiadajú ústavnú garanciu hotovostných platieb. Iniciátorom je partnerská strana Sme rodina, krajne pravicová strana slobodných (FPÖ).
Branislav Gröhling povedal v RTVS Michalovi Šipošovi, že raz možno verejnosti prezradí, ako prebiehali koaličné rokovania. Hovoril najmä o rokovaniach ministerstva financií s ministerstvom školstva a o urážkach, ktoré prichádzali na osobu Gröhlinga ako vtedajšieho ministra školstva či pracovníkov samotného rezortu.
František Imrecze svojou výpoveďou ukazuje mafianizáciu politiky, ktorá tu bola za vlád Roberta Fica, hovoria šéfredaktor Matúš Kostolný a komentátor Tomáš Gális. „Nedovoľme, aby sa to zopakovalo… Je šialené, že to takto fungovalo, a je šialené to počúvať,“ hovoria v podcaste V redakcii.
Gábor Grendel pripúšťa, že jednou z možností, s kým pôjde Nova do volieb, je aj Igor Matovič. Nevylučuje ani Eduarda Hegera, KDH a Modrú koalíciu. „Automaticky spájanie nie je zárukou toho, že to prinesie želaný efekt. Bolo by však naozaj fajn, keby prepadlo čo najmenej hlasov,“ vraví v rozhovore.
V tomto volebnom období sa obe vlády zaviazali posilniť stabilitu a predvídateľnosť právneho poriadku. „To sa, možno s výnimkou dvoch-troch prípadov týždenne, aj darí, ak teda odhliadneme od toho, že sú to vlády s najväčším podielom zákonov prijatých v skrátenom legislatívnom konaní,“ píše Radoslav Procházka.