Najnovšie z témy: História, Slovenské mýty
Francúzsky parlament uznal ukrajinský holodomor za genocídu. Za uznesenie o hladomore, ktorý v 30. rokoch minulého storočia vyvolal Stalinov režim, hlasovali poslanci takmer jednohlasne. Za genocídu ho vlani uznal napríklad aj Európsky parlament či nemecký spolkový snem. (čtk)
V Egypte objavili 2000 mumifikovaných hláv baranov a ďalších zvierat v chráme Ramzesa II. v meste Abydos. Podľa vedcov nález pochádza z obdobia 305 až 30 pred naším letopočtom, zrejme išlo o ďakovné obete. (egypt independent)
Mnohí veriaci si zo Sviečkovej manifestácie nevzali ako ponaučenie solidaritu s inými utláčanými, myslí si Martin M. Šimečka. „Sami boli štyridsať rokov utláčaní. Solidarita s inými utláčanými, je to, čo by si mali z odkazu Sviečkovej manifestácie zobrať. Dnes sú mnohí súčasťou väčšiny, ktorá tu vládne a, bohužiaľ, utláča iné menšiny.“

Český vojnový veterán Emil Boček zomrel vo veku 100 rokov. Bol jedným z posledných žijúcich československých stíhacích pilotov britského Kráľovského letectva.
Odkazom Sviečkovej manifestácie je, že zastať sa ľudských práv je univerzálne morálne pravidlo, vraví František Mikloško. „V tom sa človek nemôže pomýliť. Preto nemám najmenší problém aj dnes povedať, že Ukrajina trpí, bola napadnutá, Rusi tam porušujú ľudské práva, a preto stojím na strane Ukrajiny. Kdekoľvek sa porušujú ľudské práva, mali by sme pozdvihnúť svoj hlas.“
V Česku sa opäť hádajú, ako skúmať komunizmus, píše Kirill Ščeblykin. Šéfa Ústavu pre štúdium totalitných režimov obviňujú z ideologickej upätosti, proti jeho krokom vystupujú historici aj učitelia dejepisu. Vravia, že mu ide viac o „vopred dané pravdy ako výskum“.