Najnovšie z témy: Bödörovci, Kauza Dobytkár, Najvyšší správny súd
Exposlankyňa Smeru Ľubica Rošková, ktorej hrozí za podvody s dotáciami 12-ročné väzenie, nevysvetlila, prečo sa v roku 2016 zrazu rozhodla farmárčiť. Advokát svoju klientku bránil, že Pôdohospodárska platobná agentúra skontrolovala len desatinu plôch, na ktoré Rošková poberala dotácie. Prokurátor to zo spisu vidí inak.
Pri vypracovávaní projektov pomáhal farmárom v minulosti aj úradník PPA. Z výpovedí svedkov v kauze Dobytkár sa zdá, že takáto „výpomoc“ bola súčasťou celej korupčnej schémy. Úradník ako odmenu dostal kartón vína či jogurty od farmára. Peniaze si bral cez svoju manželku.
Dvaja farmári na súde opísali, ako fungoval systém prideľovania dotácií z PPA. Každý vraj vedel, že „bez nejakých percent nikto neprejde“. Keď si vybavovateľ vypýtal od svedkov 260-tisíc eur, tí si povedali „dosť“ a obrátili sa na NAKA. Boli tak pri začiatkoch vyšetrovania kauzy Dobytkár.
Zmluva, ktorú ponúkol vybavovač Ľubomír Kropil žiadateľom o dotáciu z PPA, bola podľa svedka pamfletom. „Pochopil som, že takýmto spôsobom chcú od nás získať len úplatok,“ vypovedal na súde v kauze Dobytkár Dušan Podmajerský.
Svedkovi v kauze Dobytkár Michalovi Žúrekovi sa vybavovač Ľubomír Kropil priznal, že provízie, ktoré bral z dotácií z Pôdohospodárskej platobnej agentúry, si nenechával celé. Na pojednávaní v kauze Dobytkár však svedok nevedel povedať, komu ďalej Kropil peniaze odovzdával.
Svedok Michal Žúrek hovoril na súde v kauze Dobytkár o tom, že keď v roku 2014 chcel po prvý raz požiadať o dotáciu z Pôdohospodárskej platobnej agentúry, vybavovač Ľubomír Kropil si vypýtal 15 % z dotácie. Pôvodne to nechcel zaplatiť, ale následne dostával vyhrážky, že ak tak neurobí, z PPA už nikdy nič nedostane. Nakoniec teda zaplatil.